Reklama
Reklama

Koncert organowy Jakuba Kwintala

21 czerwca 2007
Pierwszy koncert z cyklu Radomskich Wieczorów Organowych odbył się z Bazylice Mniejszej św. Kazimierza na Zamłyniu. Jakub Kwintal i Robert Pluta


Jakub Kwintal zagrał utwory z francuskiego i niemieckiego baroku, postromantyzmu i współczesne. – Granie takiej muzyki wymaga podzielności uwagi, trzeba umieć ogarnąć organy wszystkimi kończynami. To trudny, wymagający i niepowtarzalny instrument, często o różnym stanie technicznym. Nigdy nie wiadomo na jaki sprzęt się trafi. Organy w Bazylice Mniejszej św. Kazimierza to największy i najlepszy instrument tego typu w Radomiu – uważa organista.

Pomysłodawcami Radomskich Wieczorów Organowych są Robert Pluta – prezes Towarzystwa Muzycznego w Radomiu i Jakub Kwintal – dyrektor artystyczny imprezy . – Do Radomia wracają wykształceni muzycy. Radom posiada kilka ciekawych instrumentów, a publiczność radomska jest rozkochana w muzyce organowej, o czym świadczy ilość takich przedsięwzięć organizowanych w mieście – podkreśla Kwintal. Zorganizowanie tego cyklu koncertów było możliwe dzięki nawiązaniu współpracy organizatorów z miastem i mediami.

Jakub Kwintal ukończył Państwowy Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu w klasie organów Roberta Pluty oraz Diecezjalne Studium Organistowskie. Obecnie jest studentem V roku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie organów.

Kolejny koncert odbędzie się 11 lipca o godz. 19.00 w Bazylice Mniejszej św. Kazimierza. Zagra Jan Bartłomiej Bokszczanin.