Koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Fryderyk Chopin i Hyuk Lee w roli głównej

8 czerwca 2022

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę, 11 czerwca o godz.18 na koncert kończący sezon artystyczny. Wieczór nosi tytuł „Chopin w roli głównej”, jako solista wystąpi Hyuk Lee – młody pianista z Seulu, finalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 r.

 

Z Radomska Orkiestrą Kameralna zagra Hyuk Lee (fot. Materiały prasowe/ROK)

 

W programie: utwory F. Chopina, m.in. Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur, op.22.

Na zakończenie sezonu artystycznego 2021/2022 w Radomskiej Orkiestrze Kameralnej królować będzie muzyka Fryderyka Chopina. Ten wybitny kompozytor zdobył serca Melomanów w każdym zakątku świata. Podczas koncertu pt. "Chopin w roli głównej", który odbędzie się 11 czerwca 2022 (sobota) o godz. 18:00 w Sali Koncertowej ROK, usłyszmy jego najpiękniejsze kompozycje w wykonaniu  Hyuka Lee – finalisty ostatniego, XVIII Konkursu Chopinowskiego, uznawanego za faworyta konkursu.

Laureat wielu konkursów

Hyuk Lee to młody pianista urodzony 4 stycznia 2000 r. w Seulu. W 2016 r., jako najmłodszy uczestnik w historii, wygrał X Konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Ten utalentowany pianista koreański jest też laureatem III nagrody X Konkursu w Hamamatsu (2018), jak również I miejsca i nagrody za najlepsze wykonanie koncertu Moskiewskiego Konkursu Chopinowskiego dla Młodzieży (2012). Występował m.in. w salach im. Dvořáka i Smetany w Pradze, Konserwatorium Moskiewskiego, Filharmonii Warszawskiej, Salle Cortot w Paryżu, Muziekgebouw w Eindhoven, Tivoli Vredenburg w Utrechcie, Kioi Hall w Tokio oraz na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Jest finalistą 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 roku.  Jak sam mówi „W muzyce nie chodzi o nuty, rytm, palce, a o wyobraźnię. Trzeba zrozumieć tekst ukryty pod zapisem, to coś, co jest pod powierzchnią. Trzeba znać historię, czuć energię.”

Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur

Podczas koncertu Hyuk Lee zaprezentuje się w najpiękniejszych utworach, skomponowanych przez Fryderyka Chopina (1810-1849) na fortepian solo, a następnie wraz z Radomską Orkiestrą Kameralną wykona słynne Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur, op.22.

Wielki Polonez Brillant Es-dur op. 22, poprzedzony Andante spianato, pozostał utworem wspaniałym w swoim gatunku. Najlepiej to dzieło charakteryzuje zachwyt Jana Kleczyńskiego, wyrażony zdaniem: „Nie ma kompozycji nacechowanej większą elegancją, swobodą i świeżością”.

Koncert na zakończenie sezonu 2021/2022 pt. „Chopin w roli głównej” będzie pełen muzycznych wrażeń, a wyjątkowy gość – Hyuk Lee, sprawi że na długo zapadnie on w pamięć i serca słuchaczy. I choć to ostatni koncert w tym sezonie artystycznym, to Radomska Orkiestra Kameralna nie składa skrzypiec. Już teraz zaprasza wszystkich mieszkańców Radomia na cykl letnich koncertów w muszli w parku Kościuszki pt. „Lato z ROK-iem”.

 

Tags