Koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Saksofon w roli głównej

8 maja 2018

W najbliższą sobotę, 12 maja, o godz. 18 kolejny koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Tym razem publiczność będzie miała okazję zanurzyć się w niezwykłe dźwięki bardzo sensualnego instrumentu jakim jest saksofon. ROK poprowadzi Jan Jakub Bokuna, na saksofonie zagra Magdalena Jakubska-Szymiec.

 
Magdalena Jakubska-Szymiec

Magdalena Jakubska-Szymiec

 

W wykonaniu wybitnych gości wysłuchamy barwnej i wirtuozowskiej muzyki saksofonowej kieleckiego kompozytora Łukasza Wosia: „Poemat"‎ na saksofon i smyczki (prawykonanie). Na zakończenie zabrzmi arcydzieło muzyki kameralnej - Oktet smyczkowy 16-letniego Felixa Mendelssohna Bartholdyego, w opracowaniu na orkiestrę smyczkową.

W programie m.in. Paule Maurice Tableaux de Provence Nokturn, Łukasz Woś Poemat (światowe prawykonanie), Felix Mendelssohn Oktet Es-dur, Op. 20. Choć trudno sobie wyobrazić muzykę bez dźwięku saksofonu, jest to jeden z młodszych członków instrumentalnej rodziny. Jak napisał Jacek Delong „tym, co zapewniło saksofonom tak wielką popularność, była ich zdolność ekspresji, niespotykanej wcześniej wśród instrumentów dętych, ich zmysłowość i emocjonalność". Dzięki temu towarzyszy on zarówno muzyce klasycznej, jazzowej, jak i rozrywkowej. Z saksofonem w roli głównej wystąpi dr Magdalena Jakubska-Szymiec. Niezwykle uzdolniona saksofonistka młodego pokolenia. Ukończyła uczelnie w Polsce i za granicą, od 2006 roku prowadzi klasy saksofonowe w Poznaniu, Katowicach i Jaworznie. Wzięła udział w wielu konkursach, na których zdobyła uznanie. Swoje niezwykłe umiejętności zaprezentuje w barwnym „Poemacie" na saksofon i smyczki Łukasza Wosia. Będzie to prawykonanie utworu skomponowanego przez kieleckiego kompozytora i pianistę. Twórczość Łukasza Wosia koncentruje się głównie na muzyce kameralnej i solowej, a ważne miejsce zajmują utwory na instrumenty dęte. Jego muzyka urzeka bogactwem i kolorytem, jest elegancka i romantyczna, a ponadto niesie ze sobą wachlarz emocji. Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Jana Jakuba Bokuna przedstawi również błyskotliwy i pełen werwy Oktet smyczkowy Feliksa Mendelssohna-Bartholdyego,  w opracowaniu na orkiestrę smyczkową. Jest to utwór, który zachwyca doskonałością formy. Powstał w 1825 roku jako prezent urodzinowy dla przyjaciela, 16-letniego wówczas Feliksa. Tym przyjacielem był skrzypek-solista Eduard Rietz, dlatego też wyjątkowa rola spoczywa w tym utworze na koncertmistrzu. Nie tylko musi się on zmierzyć z niezwykłą skalą trudności, ale ponadto staje się niejako „przewodnikiem" całego zespołu. Utwór swoją sławę zawdzięcza płynącemu z niego entuzjazmowi.    
Tags