Koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Wiolonczeliści nie tylko dla kobiet

4 marca 2021

„Nie tylko dla kobiet” – takie hasło przyświeca najbliższemu koncertowi Radomskiej Orkiestry Kameralnej z okazji… Międzynarodowego Dnia Kobiet. W roli solistów wiolonczeliści. Artyści zapraszają w sobotę, 6 marca o godz. 18.

 

Szymon Krzemień

 

- „Muzyka jest jak kobieta: stworzona po to, by jej słuchano i zachwycano się jej pięknem” - napisał Sebastian Post. Piękno muzyki zachwyci wszystkich jej wielbicieli, nie tylko kobiety - zapewnia Agnieszka Stanicka z biura koncertowego ROK.

Koncert „Nie tylko dla kobiet” jest kolejną odsłoną cyklu "Poznaj swoją orkiestrę". Tym razem w roli solisty wystąpi wiolonczelista Radomskiej Orkiestry Kameralnej Szymon Krzemień. Urodził się w Krakowie. Studia muzyczne ukończył na Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. A. Orkisza; związany z Radomską Orkiestrą Kameralną od 10 lat. Jest nauczycielem w szkole muzycznej im. K. Lipińskiego w Lublinie oraz prowadzącym grupy wiolonczel w lubelskiej filharmonii. Założyciel Agencji Koncertów Nietypowych AKNE. W 2009 roku zorganizował koncert w 100-lecie śmierci Mieczysława Karłowicza „Karłowicz in Memoriam”, który miał miejsce w schronisku górskim „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej w Tatrach.

Na scenie będziemy mogli również zobaczyć Filipa Krzeszowca. Ten młody, utalentowany wiolonczelista urodził się w 2004 roku. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku siedmiu lat w klasie prof. Pawła Głombika, a kontynuował u Adama Krzeszowca. Swoje umiejętności doskonalił na kursach muzycznych w Krośnie i Lusławicach. Obecnie uczy się pod kierunkiem Arkadiusza Dobrowolskiego w POSM II stopnia Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Podczas koncertu będziemy mogli usłyszeć m.in. słynne "Wariacje rococo na wiolonczelę i orkiestrę" Piotra Czajkowskiego (1876/77), które są jednym z najbardziej  rozpoznawalnych utworów z literatury wiolonczelowej. Dzieło inspirowane jest muzyką dawnych epok, choć sam temat ma charakter stylizowany, stanowiąc wyłączną inwencję kompozytora. W siedmiu błyskotliwych ogniwach słyszymy genialne wyczucie melodyczne i kolorystyczne kompozytora, który w mistrzowski sposób łączy wirtuozerię i piękną barwę instrumentu solowego z nienachalnym brzmieniem orkiestry, wdzięczny i taneczny styl klasyczny przeplatając subtelnie lirycznym rosyjskim zaśpiewem. Ponadto ze sceny zabrzmi również "Pieces en concert for cello and strings" Françoisa Couperina oraz Sinfonia No 1 C-dur oraz No 3 e-moll Felixa Mendelssohna.

Fot. Materiały prasowe/ROK

 

Tags