Koncert w Muzeum Gombrowicza we Wsoli. Ana Andrzejewska śpiewa Poświatowską

17 marca 2023

Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza w niedzielę, 19 marca o godz. 17 na wyjątkowy koncert. We Wsoli będzie można posłuchać wierszy Haliny Poświatowskiej w muzycznym wykonaniu charyzmatycznej artystki Any Andrzejewskiej. Wstęp wolny.

 

Ana Andrzejewska (fot. Materiały prasowe/Muzeum Witolda Gombrowicza Wsola)

 

Halina Poświatowska to jedna z najważniejszych polskich poetek drugiej połowy XX wieku. Nie reprezentowała żadnej szkoły czy nurtu. Była pisarką samodzielną, korzystała z różnych źródeł inspiracji. Jej twórczość to poznawanie samej siebie, konfrontacja z tym co nieuchronne, przemijanie i rozpad, bliskość i tęsknota, miłość i śmierć, ale też przeświadczenie o obojętności świata w oczekiwaniu na wypełnienie się przeznaczenia. Piękna dziewczyna tańcząca ze śmiercią – tak bywa czasem określana.

W Muzeum Witolda Gombrowicza wiersze Poświatowskiej zaśpiewa Ana Andrzejewska, charyzmatyczna wokalistka o niezwykłej barwie głosu i wielkiej wrażliwości estetycznej. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz prestiżowy Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na specjalizacji wokalistyka jazzowa. Finalistka „The Voice of Poland”, „Mam Talent” oraz festiwalu Crest Jazz Vocal we Francji. Zdobywczyni drugiego i trzeciego miejsca na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz na Międzynarodowych Dniach Jazzowych dla Muzyków Śpiewających w Żorach.

- Trafiłam na Halinę Poświatowską i przy jej wierszach poczułam ulgę. Wreszcie czytałam o emocjach, których nazwać nie umiałam. Jej sposób opowiadania o miłości, o tęsknocie i o śmierci jest bardzo bliski mojemu sercu – mówiła w jednym z wywiadów Ana Andrzejewska. - Haśka mówi to, czego ja nie potrafię powiedzieć. Mówi o uczuciach, ciele, miłości takich jakimi one są. Zdejmuje maskę.

11 wierszy Poświatowskiej w interpretacji Any Andrzejewskiej i elektronicznych aranżacjach Mateusza Hulbója niebawem ukaże się na debiutanckiej płycie piosenkarki.

Jak zawsze chętnych do wysłuchania koncertu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godz. 16.20. Powrót po wydarzeniu, tym samym autobusem.

 

 

.

Tags