Konie na Wstępy

26 lutego 2012
Skaryszew zaprasza w poniedziałek i wtorek na imprezę handlowo-folklorystyczną. Wstępy, czyli jarmark koński mają kilkaset lat tradycji. Powstały z przeobrażenia przywileju targowego nadanego miejscowości przez króla Władysława IV w 1633 roku.

 

Konia trzeba pokazać! "Z Krakowa do Litwy droga królewska szła na Skaryszów. Posłańcy przeto panujących, mimo dawniejsze przywileje, konie ustawicznie ztąd zabierali i pędzili" - pisał w Pamiętniku Religijno-Moralnym ks. J. Gacki.Od wieków pierwsze przybicie dłoni, symbolizujące dogadaną umowę podczas Wstępów miało miejsce w poniedziałek zanim wstał dzień. I tak tez ma być w tym roku.

Końmi w Skaryszewie handluje się od setek lat. Ich właściciele przybywają do tej podradomskiej miejscowości z całej Polski i z Europy. Handel odbywa się na uliczkach miasteczka. Jak zapowiadaja organizatorzy na teren Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego wpuszczane będą tylko i wyłącznie konie z aktualnym paszportem lub chipem. "Samochody przewożące konie powinny być dostosowane do przewozu zwierząt, jak również posiadać liczbę paszportów zgodną z ilością przewożonych koni. W przeciwnym przypadku samochody zostaną zawrócone i nie wpuszczone na jarmark. Kontrola odbywać będzie się na rogatkach miasta, w skład której będą wchodzić służby weterynaryjne w asyście służb porządkowych i policyjnych" - czytamy na stronie organizatorów jarmarku.

Aleja Twórców Ludowych Wstępy znane są w Europie, a Skaryszew jest dumny z tradycji i pieczołowicie dba o swój jarmark. W tym roku po raz kolejny z głównej, początkowej ulicy Mickiewicza prowadzącej na jarmark organizatorzy tworzą Aleję Twórców Ludowych. Tam handlujący będą oferować wyroby z drewna, wikliny i rękodzieło ludowe. Jarmarkowi towarzyszy szereg imprez kulturalnych ukazujących dziedzictwo narodowe i tradycje regionu. Z tradycji pozostała nie tylko data imprezy, czy jej miejsce, (usytuowanie jarmarku na ulicach miasteczka, estrada także w centrum jarmarku), ale również szereg obyczajów ściśle związanych z końmi i ich zakupem.


Bo skkaryszewskie Wstępy, to przede wszystkim handel końmi. Do miasteczka przyjadą tysiące hodowców, kupców i sprzedawców. Konie, by trafić na jarmark, będą niejednokrotnie transportowane z odległych rejonów kraju, a także całej Europy. Organizator zobowiązuje właścicieli do należytego obchodzenia się ze zwierzętami. Jeśli więc zobaczymy osobę, która w nieodpowiedni sposób traktuje piękne konie, powinniśmy powiadomić policję. Ponadto Inspekcja Transportu Drogowego, będzie kontrolowała samochody przewożące zwierzęta w obrębie całego Mazowsza i województw: świętokrzyskiego, lubelskiego i łódzkiego.

Zazwyczaj na Wstępach na sprzedaż wystawianych jest około 1000 - 1500 koni, a na jarmarku pojawia się do 10 tys osób. Jest to największy w Polsce, a być może w Europie jarmark koni.

Wjazd na teren Wstępów kosztuje 20 zł za jednego konia.

(raa)