• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Korzystasz z karnetu autobusowego? Teraz da pasażerom więcej możliwości

30 kwietnia 2021

10-przejazdowy karnet MZDiK da nam więcej możliwości niż dotychczas. Kasując jeden „odcinek” będziemy mogli skorzystać z autobusu innych linii, jeśli zdążymy przesiąść się do nich w ciągu godziny. Cena karnetu pozostaje ta sama: 28 i 14 zł (ulgowy) za 10 przejazdów.

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

Propozycje takiej korekty, rozszerzającej możliwości skorzystania z 10-przejazdowego karnetu rozpatrywali na ostatniej sesji radni i zaakceptowali ten pomysł.

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Radomia w kwestii ujednolicenia taryfy biletowej, proponowana zmiana dotyczy rozszerzenia oferty biletów jednogodzinnych o karnety. Dotychczas każdy bilet z karnetu uprawniał do jednorazowego przejazdu, natomiast po zmianie bilet będzie ważny przed 1 h od momentu skasowania. Powyższa zmiana będzie udogodnieniem dla pasażerów, gdyż zyskają możliwość korzystania z kilku linii podczas jednogodzinnej podróży komunikacją miejską, a tym samym zwiększy się mobilność dla osób, które do tej pory rzadziej korzystały z komunikacji miejskiej, mając w perspektywie kilkukrotne kasowanie biletu podczas podróży która nie przekracza 1h." - brzmiało uzasadnieniu do projektu uchwały, którą zajęli się radni.

Nie zmieniają się ceny karnetów. Jeden nadal kosztuje 28 zł, a ulgowy i 14 za 10 przejazdów jednogodzinnych.

Przypomnijmy: bilety czasowe obowiązują w radomskiej komunikacji miejskiej od jesieni 2018 roku. Bilet jednogodzinny na wszystkie linie kosztuje 3 zł (1,5 zł ulgowy) a bilet dobowy na wszystkie linie 10 zł (5 zł ulgowy). Oba uprawniają do przejazdów przez godzinę lub dobę od momentu skasowania.

Nadal w sprzedaży są bilety jednorazowe. Tańsze są te, które uprawniają do przejazdu na odcinku nie przekraczającym dwóch przystanków, za jeden trzeba zapłacić 2 zł (1 zł ulgowy). "Zwykły" bilet papierowy kosztuje teraz 2,4 zło (1,2 zł ulgowy).

Pasażerowie mogą też wybierać w ofercie biletów okresowych, zapisywanych na karcie miejskiej: 15-dniowych, miesięcznych i semestralnych. Zniżki mają np. posiadacze karty dużej rodziny, natomiast seniorzy mogą kupić bilet na cały rok i na wszystkie linie za 100 zł.

Z nowych możliwości, jakie daje nam jazda z karnetem, będziemy mogli skorzystać, gdy uchwała rady miejskiej  się uprawomocni, czyli w ciągu 14 dni od opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

bdb

 

 

Tags