Kościół na Glinicach na turystycznym szlaku Stefana Szyllera

21 stycznia 2015
Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach będzie jednym z obiektów na nowym, turystycznym szlaku twórczości architektonicznej Stefana Szyllera.

 

Kosciół na Glinicach jest widoczny z bardzo daleka (fot. Wikipedia)To architekt, który zaprojektował m.in. tę radomską świątynię. Na szlaku znajdą się także: kościół p. w. Świętej Barbary w Pionkach, świątynie w Jedlni Kościelnej (Poświętnem), Suchej, Białobrzegach, Cerekwi, Przytyku, a także magazyny tytoniowe przy ul. Wierzbickiej i osiedle mieszkaniowe Fabryki Broni. Wszystkie są autorstwa Stefana Szyllera.

 

Na realizację projektu parafia na Glinicach otrzyma 755 tys. zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. 245 tys. zł będzie musiała wyłożyć na ten cel z własnej kasy.

 

2- Na każdym z tych obiektów znajdzie się tablica informacyjna ze specjalnym kodem, wydamy także przewodnik poświęcony architektowi i obiektom, uruchomimy stronę internetową, w naszym kościele znajdzie się też stała, tematyczna wystawa – wylicza proboszcz parafii na Glinicach ks. Roman Adamczyk. Jak podkreśla, bedzie to już drugi etap prac związanych z odnawianiem, nieremontowanego od lat kościoła.

 

– Dotychczas odnowiliśmy hełm i dwie kondygnacje wieży, elewację praz ogrodzenie. Kościół otrzymał piękną iluminację. Przy dobrej pogodzie, wieczorem i nocą świątynia jest widoczna z odległości 17 km – cieszy się ks. Adamczyk. Jak podkreśla kościół na Glinicach, ma wprawdzie niższą o pięć metrów wieżę niż katedra, ale dzięki położeniu, jest najwyższym punktem Radomia. 

 

Stefan Szyller pod koniec XIX w. stał się jednym z architektów tworzących tzw. styl narodowy. W swojej twórczości nawiązywał do renesansu i baroku. Zaprojektował m.in. bibliotekę i bramę Uniwersytetu Warszawskiego, budynki Politechniki Warszawskiej, Osiedle Fabryki Broni w Radomiu. 

 

(bdb)