Kosztowniak: „Nie” dla prywatyzacji przedszkoli, ale…

26 stycznia 2012
Prezydent miasta wystosował do dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli publicznych pismo, w którym wyjaśnia zasady, na jakich mogłyby być dokonywane przekształcenia tych placówek w niepubliczne. Publikujemy je w całości.

Andrzej Kosztowniak

Po zapoznaniu się z propozycjami zespołu nie wyraziłem zgody na prywatyzację przedszkoli rozumianej jako ogłoszenie otwartego konkursu na prowadzenie przedszkoli dla podmiotów zewnętrznych. Skorzystanie z możliwości prowadzenia placówki pozostawia się do wyłącznej decyzji pracowników danego przedszkola i tylko w sytuacji, kiedy wyjdą oni z taką propozycją.

Przedszkola uspołecznione będą  mogły funkcjonować w dotychczasowych obiektach uzyskanych po przekształceniu przedszkoli publicznych na podstawie porozumienia. Wyżej wymienione porozumienie zobowiąże osobę przyjmującą mienie przekazane w bezpłatne użytkowanie na okres 10 lat z możliwością przedłużenia, do prowadzenia statutowej działalności oświatowej - zgodnie z art. 82 ustawy o systemie oświaty. Budynki, tereny oraz wyposażenie będą przeznaczone na działalność przedszkolną, ale majątek pozostanie własnością miasta. Nie ma więc mowy o prywatyzacji czy likwidacji przedszkoli w potocznym rozumieniu tego słowa.

Podmiot przejmujący przedszkole zobowiązany będzie do prowadzenia go w standardzie nie gorszym niż przedszkola prowadzonego przez Gminę Miasta Radomia, tj.:

- utrzymania opłat w przedszkolu uspołecznionym w takiej wysokości jak w przedszkolach publicznych,
- zapewnienia personelu pedagogicznego posiadającego pełne kwalifikacje,
- zatrudnienie w pierwszej kolejności pracowników z przekształconego przedszkola samorządowego, o ile zgłoszą akces pracy,
- przeprowadzania rekrutacji dzieci na zasadach powszechnej dostępności oraz uczestniczenia w elektronicznym naborze prowadzonym przez Gminę Miasta Radomia dla wszystkich przedszkoli,
- ubezpieczenia budynku,
- utrzymania budynku i terenu w należytym stanie estetycznym i technicznym,
- każdorazowego uzgadniania z Gminą Miasta Radomia- w formie pisemnej - adaptacji, modernizacji i remontów zajmowanych pomieszczeń,
- ponoszenia kosztów eksploatacji (tj. remontów bieżących).

Gmina przekazywała będzie  dotację na każde dziecko w przedszkolu uspołecznionym w wysokości 80% ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących ponoszonych przedszkolu publicznym w przeliczeniu na 1 dziecko. Prowadzenie przedszkola na proponowanych warunkach możliwe będzie od 1 września 2013 roku.

Jednocześnie informuję, że w miesiącu lutym odbędzie się sesja Rady Miejskiej, na której zostanie przedstawiony Radnym projekt uchwały intencyjnej w sprawie warunków uspołecznienia przedszkoli. Następnie zostanie ogłoszony konkurs ofert na prowadzenie przedszkola uspołecznionego, który skierowany będzie tylko do pracowników przedszkoli.