Które filmy dostaną Oscara? W Elektrowni zobaczymy nominowane do nagrody obrazy
Pod koniec marca poznamy zdobywców filmowych Oscarów. Elektrownia zaprasza na seanse, na których pokaże pięć obrazów nominowanych do najważniejszej nagrody amerykańskiej akademii w tym roku. Pierwsza projekcja już w piątek, 11 lutego.
W miniony wtorek Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej podała tytuły filmów nominowanych do Oscarów 2022. Jednym z nich jest dramat biograficzny pt. „Oczy Tammy Faye”, który zdobył dwie nominacje w kategoriach: aktorka i charakteryzacja.
Po dwie nominacje dla dramatów. Najlepszy Almodóvar
Film będzie można oglądać w Elektrowni od piątku, 11 lutego, pierwsza projekcja o godz.20. Dramat biograficzny w reżyserii Michael Showaltera przybliża niezwykłą historię sukcesów i niepowodzeń telewizyjnej ewangelistki Tammy Faye Bakker. W latach 70. i 80. ubiegłego stulecia Tammy Faye i jej mąż Jim Bakker zbudowali od podstaw największą na świecie religijną sieć medialną oraz chrześcijański park rozrywki.
Od 18 lutego Elektrownia zaprasza na projekcję dramatu obyczajowego w reżyserii Pedro Almodóvara pt. „Matki równoległe”; film został nominowany w dwóch kategoriach: aktorka i muzyka.
Najnowszy film Pedra Almodóvara, z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz, to wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę. Czułe, a przy tym żywiołowe; ciepłe, ale niepozbawione dramatycznych zwrotów akcji; pełne nadziei, która przychodzi po bolesnych stratach – „Matki równoległe” portretują życie w jego wszystkich odcieniach. Film został z entuzjazmem przyjęty przez krytykę, która nie szczędzi mu komplementów.
"Belfast" i lądowanie na Księżycu
Kolejny film to dramat obyczajowy pt. „Belfast”, (reżyseria Kenneth Branagh, nominacje w siedmiu kategoriach: film, reżyseria, aktor drugoplanowy, aktorka drugoplanowa, scenariusz oryginalny, piosenka (Down to Joy), dźwięk. Projekcja filmu od 25 lutego.
Podczas gdy cały świat świętuje lądowanie misji Apollo 11 na Księżycu, Belfast zamienia się w sierpniu 1969 roku w strefę wojny między dwiema frakcjami o kwestię przynależności Irlandii Północnej do Wielkiej Brytanii. Obserwujemy wydarzenia z perspektywy trzypokoleniowej protestanckiej rodziny wynajmującej dom na jednym z miejskich osiedli, a zwłaszcza przez pryzmat wyobraźni dziewięcioletniego Buddy’ego, który nie bardzo wie, z jakiego powodu jego sąsiedzi z dnia na dzień zamienili się w krzyczący tłum podpalający okoliczne domy. Chłopak z czasem rozumie, że jest świadkiem bardzo ważnych wydarzeń, które wpłyną na jego przyszłe życie…
"Psie pazury" z 12. nominacjami
W poniedziałek, 28 lutego, widzowie kina studyjnego Elektrownia, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, będą mogli obejrzeć japoński dramat obyczajowy pt.”Drive My Car” (reżyseria Ryûsuke Hamaguchi, film został nominowany w czterech kategoriach: film, reżyseria, scenariusz adaptowany oraz film międzynarodowy).
Yūsuke (Hidetoshi Nishijima) jest aktorem i reżyserem teatralnym, a jego żona, Oto (Reika Kirishima), telewizyjną scenarzystką, która lubi opowiadać historie także w łóżku – choć te scenariusze ocenzurowałaby każda stacja. Łącząca ich więź wydaje się głęboka – do momentu gdy Oto niespodziewanie umiera, pozostawiając po sobie wiele tajemnic.
Od 25 marca Elektrownia zaprezentuje film z największą ilością nominacji, a będzie to western pt. „Psie pazury” (reżyseria Jane Campion. Film zdobył 12 nominacji w kategoriach: film, reżyseria, aktor, aktor drugoplanowy (2 osoby), aktorka drugoplanowa, scenariusz adaptowany, zdjęcia, muzyka, scenografia, montaż, dźwięk).
Charyzmatyczny właściciel rancza Phil Burbank nie jest przyjemnym człowiekiem. Gdy jego brat sprowadza do domu nowo poślubioną żonę i jej syna, Phil zaczyna znęcać się nad nimi. Wkrótce jednak zaczyna rozumieć, czym jest miłość.