Kwesta na cmentarzu ewangelickim

25 października 2007

Kwestę na odnowę zabytkowego cmentarza ewangelickiego u zbiegu ulic: Wolanowskiej i Kielckiej organizują uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu. Nekropolią opiekują się od 2003 roku.- Pomagają nam koledzy z niemieckiej szkoły partnerskiej Heinz-Nixdorf Realschule Büren. Byli w Radomiu dwa lata temu i w zeszłym roku. Zorganizowali akcję sprzedaży słodyczy i napoi, a pieniądze zostały wykorzystane na zburzenie starego domku strażnika cmentarza - opowiada Bożena Błaszczyk-Ziętek, opiekunka szkolnego koła europejskiego i nauczycielka języka niemieckiego w "ekonomiku". - My natomiast wydaliśmy płytę z kolędami po polsku i niemiecku, a za pieniądze ze sprzedaży kupiliśmy sprzęt potrzebny do sprzątania. Udało się nam uporządkować cmentarz, zbieramy fundusze na odrestaurowanie niektórych grobów.

Uczniowie zebrali 2016 zł na odtworzenie krzyża na grobie dra Adolfa Tochtermana (pieniądze pochodzą z kwesty na cmentarzu, od lekarzy radomskich, pacjentów doktora), 100 zł na odrestaurowanie elementów grobu rodziny Ludwika i Wilhelma Karschów, 703 euro na odrestaurowanie grobu Karola Hoppena, radomskiego malarza i aptekarza.

Mlodzież z radomskiego "ekonimika" będzie kwestować na cmentarzu ewangelickim 29 i 30 października w godz. 12-15 oraz 1 i 2 listopada w godz. 9-17. - Będzie można także nabyć płyty-cegiełki z kolędami  „W grudniowe noce/ Dezembernächte”, foldery o cmentarzu w języku polskim i niemieckim, wydawnictwa na temat Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Radomiu - informuje Bożena Błaszczyk-Ziętek.