Latem jeździmy rzadziej

28 czerwca 2010

Autobusy komunikacji miejskiej będą jeździć w wakacje rzadziej - zapowiada MZDiK. Dyrekcja firmy przyznaje, że musi oszczędzać. Autobusy jezdżą wg nowych rozkładów



Korekty rozkładów zostały wprowadzone w weekend. MZDiK zdecydował o nich, mimo że i tak pasażerowie z powodu licznych robót drogowych spędzają dużo czasu w korkach. Sporo objazdów było jednak także w ubiegłym roku, ale wtedy MZDiK nie wprowadził letnich zmian. Zastępca dyrektora MZDiK tłumaczył wówczas, że nie chce dodatkowo komplikować radomianom życia. - Niestety, teraz mamy inną sytuację finansową - wyjaśnia Kamil Tkaczyk. Dodaje, że pieniędzy brakuje bo: była długa zima i kosztowała drogowców i miasto więcej niż zwykle, niektóre autobusy kursowały z powodu objazdów dłuższymi trasami, szyki psuje również pogoda. - Autobusy linii 24 powinny wrócić na stała trasę już w końcu maja, ale prace na skrzyżowaniu Słowackiego, Malenickiej i Skaryszewskiej potrwają jeszcze do końca miesiąca. Przypominam, że zupełnie nieprzewidzianą sytuację mieliśmy na Banacha, kiedy ulicę całkowicie zalało - "piętnastka" kursowała trasą o 20 km dłuższą niż zwykle - wylicza Tkaczyk.

Dyrektor podkreśla, że to nie koniec problemów, bo trzeba się liczyć ze zmianami spowodowanymi przebudową układu komunikacyjnego wokół Słonecznego Centrum, nie wiadomo tez ile potrwa przebudowa ul. Słowackiego. Zapowiada, że kolejne zmiany czekają nas w lipcu, kiedy  drogowcy oddadzą do  użytku odcinek ks. Łukasika, ale sam wlot Limanowskiego w kierunku Borek zostanie zamknięty.  

Od soboty korekcie skorygowano zatem rozkłady jazdy linii 2, 4, 5, 6, 8, 9 i 11 w dni powszedni. Autobusy jeżdżą więc rzadziej przede wszystkim w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego (6.30 - 8 i 13 - 16.30) oraz w tzw. międzyszczycie (8 - 13), kiedy z komunikacji miejskiej korzystało w czasie roku szkolnego najwięcej uczniów oraz studentów.

Częstotliwość kursowania w okresie wakacyjnym będzie następująca:

- linia 2:
  w międzyszczycie co 30 minut, w pozostałych godzinach bez zmian;

- linie 4, 5, 8, 11:

  w godzinach szczytu co 20 minut, w międzyszczycie co 30 minut,
  w pozostałych godzinach bez zmian;

- linia 6:

  w godzinach szczytu co 30 minut, w pozostałych godzinach bez zmian;

- linia 9:

  w godzinach szczytu co 10 minut, w międzyszczycie oraz w godzinach
  16:30-19:00 co 15 minut, w pozostałych godzinach bez zmian.

W lipcu planowane są korekty rozkładów jazdy linii 7, 14 i 17.

(bdb)