Lekcja patriotyzmu
Plakaty informujące o dzisiejszych obchodach rocznicy Cudu nad Wisłą pojawiły się w Radomiu już dawno. - To wspaniałe, że są ludzie, którzy pamiętają o przeszłości. To na pewno doskonała lekcja historii, zwłaszcza dla dzieci - mówi Iwona Tomczyk, która na deptak przyjechała z rodziną. Uroczystościom na placu Konstytucji towarzyszyły przemówienia gości, na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty, odbył się apel pamięci. Odegrano hymn państwowy.
Punktualnie w południe w kościele garnizonowym odprawiona została uroczysta msza, podczas której modlono się za bohaterów wojny z 1920 r., a także za polskich żołnierzy poległych we współczesnych misjach pokojowych. W czasie homilii szef wydziału duszpasterskiego Kurii Polowej Ordynariatu Wojska Polskiego ks. pułkownik Leonard Sadowski mówił m.in. o pokoju na świecie, o tym, że naszą misją jest jego bezustanne utrwalanie. – Dziś, w Święto Wojska Polskiego jesteśmy winni modlitwę dziękczynną tym, którzy walczyli za naszą ojczyznę - zaznaczył ks. płk Sadowski.
Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na część widowiskową. Największą atrakcją dzisiejszych uroczystości okazała się inscenizacja bitwy warszawskiej z 1920 roku. Wzięli w niej udział: Radomska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Klub Jeździecki „Cwał”, 11. Pułk Ułanów Legionowych i Kozienicka Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Potyczkę oglądano z zachwytem, naprawdę było co podziwiać. - To niesamowite. Gdy się patrzy na to, co dzieje się na scenie, człowieka nachodzi refleksja. Chwila zadumy nad tymi, co kiedyś zginęli za nasz kraj - opowiada Ania Sierocka. - Dzięki takim pokazom mam okazję obejrzeć historię z bliska - dodaje Ania. Autorem scenariusza bitwy jest Przemysław Bednarczyk, nauczyciel historii z III LO im. Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Wcześniej przygotowywał w Muzeum Wsi Radomskiej inscenizacje bitew z czasów powstania styczniowego.
Ci, którzy przyszli dziś na deptak, mieli także okazję zaśpiewać znane pieśni patriotyczne. Koncert w wykonaniu zespołu Hetmańscy Sarmaci z Zamościa podobał się publiczności. W ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego zorganizowano wystawę dokumentów pochodzących ze zbiorów Archiwum Państwowego, swoje wyroby zaprezentowała Fabryka Broni.