„Literatura według…” w Muzeum Witolda Gombrowicza. Z Piotrem Sommerem rozmawia Justyna Sobolewska

25 marca 2023

Piotr Sommer, poeta, eseista, tłumacz będzie w niedzielę, 26 marca o godz.17 kolejnym gościem cyklu „Literatura według…” w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.. Gospodynią spotkań jest Justyna Sobolewska, krytyczka, dziennikarka i pisarka. Wstęp wolny.

 

Piotr Sommer (fot. Materiały prasowe/MWG Wsola)

 

Piotr Sommer jest poetą, eseistą, tłumaczem współczesnej poezji anglojęzycznej. Przez prawie 30 lat był redaktorem naczelnym miesięcznika „Literatura na Świecie”. Przekładał poezję między innymi takich autorów jak John Ashbery, John Berryman, Kenneth Koch, Robert Lowell, Frank O'Hara, Michael Longley, Seamus Heaney. Jego działalność popularyzatorska w odniesieniu do literatury anglojęzycznej nie ogranicza się tylko do przekładów. Jest także autorem szkiców i wywiadów z poetami.

Piotr Sommer jest też autorem kilkunastu tomów wierszy. Za swoją twórczość poetycką dwukrotnie był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Jest laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1988) i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (2010) za całokształt twórczości. W 2022 otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii „warszawski twórca”. Jest także laureatem Nagrody Literackiej Gdynia za przekład tomu wierszy Charlesa Reznikoffa (2020).

Poeta i tłumacz będzie drugim gościem cyklu „Literatura według...”. Gospodynią spotkań jest Justyna Sobolewska, krytyczka, dziennikarka, pisarka, autorka biografii Kornela Filipowicza, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, członkini kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

 - Moi rozmówcy, pisarze, których szczególnie cenię, bez wątpienia należą do literackiej ekstraklasy. Ważne jest dla nich to, co dzieje się w języku - ustanawiają czasem nowe porządki w zdaniu - jak Zyta Rudzka, albo jak Piotr Sommer w wierszach - zaczepnie wychylają się w stronę niespodziewanych znaczeń słów, bo chodzi o to, jak u Marcina Wichy, żeby dać się językowi zaskoczyć. I wydobyć z niego niespodziewane pokłady. Jak im się to udaje? O tym też będziemy rozmawiać - – mówi Justyna Sobolewska. Zapewnia, że czytanie wierszy przez Sommera to wspaniała sprawa i rzadko się zdarza.

Jak zawsze chętnych do udziału w wydarzeniu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godz. 16.20. Powrót po spotkaniu tym samym autobusem.

.

Tags