Lodołamacze w Jaskółce
Zakład Doskonalenia Zawodowego w ten uroczysty sposób zakończył etap jednego z wielu szkoleń w projekcie „Lodołamacze stereotypów”. Projekt jest adresowany do osób, które nie potrafią się odnaleźć na rynku pracy i nie mają zawodu. - Ludzie zdobywają konkretne kwalifikacje. Przeważnie są to osoby, które tkwiły w bezczynności bardzo długo. Wyrywamy ich z tego marazmu i przywracamy do aktywności zawodowej – mówi dyrektor PUP w Radomiu Józef Bakuła.
W dwumiesięcznym szkoleniu uczestniczyło piętnaście osób. Otrzymali materiały szkoleniowe, ubezpieczenie, zwroty kosztów opieki nad dzieckiem i dojazdów. Uczestniczyli też w zajęciach z doradztwa zawodowego (grupowo i indywidualnie). Jeśli zaszła potrzeba, mogli skorzystać z poradnictwa psychologicznego i terapii rodzin. - Ale były także spotkania z kulturą. Byliśmy w kinie, teatrze, muzeum. To bardzo pomaga - przekonuje dyrektor projektu Izabela Suligowska.
Następnym etapem były zajęcia teoretyczne, po których nastał czas praktyki i ostatni etap: zajęcia w kuchni. - Dziś mamy uwieńczenie tej naszej wspólnej ciężkiej pracy. Ja jestem bardzo szczęśliwa. Ci słuchacze są zupełnie innymi osobami niż byli na początku, to pozytywnie nastawiona i fantastyczna grupa ludzi w różnym wieku – cieszy się Suligowska.
Jedno z kilku szkoleń nosi nazwę „Kucharz z organizacją przyjęć”. Nowy zawód zdobyła i certyfikat odebrała Danuta Tomczyk. Od lat prowadzi dom, wychowała dzieci, postanowiła coś zmienić. - Trzynaście lat byłam w domu. Byłam lekko zamknięta w sobie, a teraz łatwiej mi wyjść z gniazdka. Otworzyłam się, aktywniej poszukuję pracy. Mam kilka formularzy CV. Jeden dzień odpocznę ze wspomnieniami fantastycznego kursu i jak reszta z nas zaczynam szukać pracy - uśmiecha się pani Danuta.
Część z uczestników szkolenia dostała praktyki w "Jaskółeczce". Inni są spokojni i uważają, że znajdą pracę w zdobytym właśnie zawodzie. Tym bardziej, że - jak dodają – lubią go o czym się przekonał piszący te słowa.
Projekt „Lodołamaczy” trwa nadal. ZDZ kieruje go do
poszukujących pracy, nieposiadających wykształcenia lub z
wykształcenie ogólnym. Nieprzekraczalną barierą jest wiek: między 18 i 24 oraz po 50 roku życia. Blisko 40 proc. bezrobotnych zarejestrowanych w radomskim pośredniaku nie posiada żadnych
kwalifikacji zawodowych. ZDZ zaprasza ich do swojej siedziby przy ul. Saskiej i 19 października do Resursy na targi pracy,
gdzie również można uzyskać dokładne informacje. Oferty przedstawi
około 30 pracodawców.
Szkolenia „Lodołamacze stereotypów” są współfinansowane przez Unię
Europejską. ZDZ jest liderem w ich realizacji, a partnerami są radomski
pośredniak, filia Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Polski Związek
Głuchych.
Bartek Olszewski (było pysznie).