Magdeburg – utracony obraz miasta

Wspólnymi siłami, przy zaangażowaniu magdeburczyków powstał ciekawy projekt historyczny pokazujący jak miasto wyglądało przed II wojnną światową, a jak współcześnie. Należy pamiętać, że Magdeburg został w czasie wojny poważnie zniszczony, a jej główna ulica – tytułowa Szeroka zrównana z ziemią.
Na wystawie zastosowano metodę zestawienia kontrastów: na dwóch długich fotografiach pokazano - na dole obraz zabytkowych kamienic sprzed wojny, a na górze - ich dzisiejsze nowoczesne biurowce. Fotogrfie pochodzą odpowiednio z lat 1937 i 2005. Sama ulica nie zmieniła swej roli przez ostatnie siedemdziesiąt lat, nadal jest najważniejszą, jednak ma zupełnie inny kliamat i wygląd.
Zwiedzający obejrzą przedmioty codziennego użytku, fotografie, dokumenty z okresu przedwojennego. Historię miasta można zabrać tez do domu - przygotowano informatory, które zawiarają m.n. informacje turystyczne.
- Zachęcamy mieszkańców Radomia do stworzenia podobnej wystawy. Pozwoli ona zintegrować społeczność lokalną i pokazać jak zmieniało się miasto na przestrzeni lat – zachęcał podczas otwarcia ekspozycji nadburmistrz Magdeburga Lutz Trumper. – Nasi mieszkańcy podjeli się tej pracy z zapałem i włożyli w nią mnóstwo pracy – dodał.
Nadburmistrz Magdeburga Lutz Trumper i prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak podpisali umowę o współpracy i partenrstwie pomiędzy miastami. Jej wynikiem ma być nawiązanie przyjacielskich stosunków pomiędzy mieszkańcami miast, zwłaszcza przy udziale młodego pokolenia. Planowane są spotkania i projekty o tematyce m.in. gospodarczej, oświatowej, wspólpracy naukowo-technicznej czy turystycznej.
Radom i Magdeburg – jeszcze, gdy ten drugi leżał w NRD – miały podpisaną podobną umowę.
Wiecej zdjęć z wystawy w Galerii (Dni Radomia)