Magistrat popiera akcję Stop Janosikowe
Akcja ma na celu zmiany w zasadach naliczania podatku płaconego przez bogate regiony na rzecz biedniejszych. Wysokość należnej opłaty ustalana jest co roku na podstawie danych sprzed dwóch lat. Ze względu na wysokie dochody w 2008 r., Mazowsze musiało zapłacić 940 mln zł. Wyliczenie okazało się bardzo niekorzystne, bo nie uwzględniło kryzysu, który nastąpił w międzyczasie. – „Janosikowe” to nie jakieś wirtualne pieniądze, to nasze ciężko wypracowane podatki, które zamiast pozostawać na Mazowszu i tu pracować na rozwój regionu, wędrują do innych województw i tam są wydawane. Dlatego gorąco popieram zbiórkę podpisów pod projektem zmiany ustawy o subwencji wyrównawczej - mówi w specjalnym komunikacie marszałek Mazowsza Adam Struzik. Listy, na których można składać podpisy, są dostępne w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie i we wszystkich delegaturach: w Płocku, Radomiu, Ostrołęce, Ciechanowie i Siedlcach.
Projekt zmiany obejmuje obniżenie „Janosikowego” o 20 proc., a także system preferencyjny przy przekazywaniu środków. Według projektu w pierwszej kolejności wyrównanie otrzymałyby regiony dotknięte klęskami żywiołowymi. Poza tym pieniądze finansowałyby konkretne inwestycje. W zeszłym roku Mazowsze przekazało na rzecz innych województw aż 940 mln zł, czyli 63 proc. swoich dochodów podatkowych. Oznacza to, że 940 mln wypracowanych przez mieszkańców i przedsiębiorców z Mazowsza zasiliło inne województwa. Pieniądze są tam przeznaczane na najróżniejsze cele, od bieżącego finansowania administracji po inwestycje.
Wiceprezydent Igor Marszałkiewicz z upoważnienia prezydenta Radomia wystosował do Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej pismo w sprawie poparcia akcji, w którym stwierdza, że idea ta może przynieść tylko korzyści dla rozwoju kraju w obszarach i dziedzinach społeczno-gospodarczych naprawdę wymagających wsparcia. - Absolutnie nie jestem przeciwny zasadzie solidaryzmu, ale w kształcie, który zakłada obecna ustawa, sądzę, iż nie odpowiada właściwym jej przesłankom – mówi wiceprezydent Igor Marszałkiewicz, uzasadniając stanowisko władz Radomia tym, że dotychczas stosowany system wyboru płatników oraz szacowanie wysokości składki nie są adekwatne do realnej sytuacji finansowej oraz potrzeb samego płatnika, zaś wsparcie nie zawsze dociera tam, gdzie jest niezbędne.
W holu Urzędu Miejskiego przy ul. Kilińskiego 30 wyłożone są listy, na których można złożyć swój podpis, wyrażając poparcie dla społecznej akcji Stop Janosikowe. Podpisy zbierane będą w Urzędzie Miejskim do najbliższego czwartku, 4 sierpnia. Zostaną następnie przekazane do Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, a za jego pośrednictwem do Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o zmianie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
(kat)
Więcej na temat akcji przeczytasz tu.
Fot.: www.stopjanosikowe.pl