Majówka w Muzeum Wsi Radomskiej. Koń pracował w polu, walczył na wojnie, jeździł w zawodach

4 maja 2023

Pracował w gospodarstwie rolnym, służył w wojsku, biegał w wyścigach podczas zawodów sportowych, a dziś bierze udział w pokazach historycznych. Koń użytkowy stał się głównym bohaterem plenerowego pikniku w Muzeum Wsi Radomskiej.

 

fot. Muzeum Wsi Radomskiej

 

Do skansenu, przy dobrej, słonecznej pogodzie, przyjechały setki, a może nawet i tysiące radomian. Mogli oglądać paradę z udziałem orszaku weselnego, konne pojazdy transportowe, w tym niegdysiejsze, zaprzężone w konie, wozy strażackie. Nie zabrakło prezentacji prac polowych z udziałem konia: orki, siania, bronowania. W razie potrzeby z koniem jechało się do kowala.

Widowiskowo wyglądały pokazy: gaszenia ognia w wykonaniu straży ogniowej, kawalerii z okresu Księstwa Warszawskiego i II Rzeczypospolitej, skoki przez przeszkody.

Na wystawie "Koń w sztuce ludowej" jej autorzy ukazują to piękne zwierzę w różnych odsłonach. -  Czyli konia jako zabawkę dla dzieci, konia jako przyjaciela w gospodarstwie rolnym, jak również tego przepięknego konia, który zazwyczaj idzie przy wojsku reprezentacyjnym - mówi Ilona Jarosze, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

Zainteresowani również mogli popróbować jazdy bryczką, albo - w przypadku dzieci - na kucyku.

kat

 

Tags