Majówka w pandemii. Możesz spędzić ją na biwaku (także w nocy!) w lesie
Hotele i pensjonaty pozamykane, a marzymy o wyjeździe, czy choćby bliższym kontaktem z przyrodą. Nic trudnego, od soboty, 1 maja, bez problemów możemy wybrać się do lasu, wędrować po nim i tam spędzić noc. Leśnicy przygotowali szereg propozycji dla zainteresowanych. Jak z nich skorzystać?
Na terenie RDLP w Radomiu nadleśnictwa wyznaczyły 35 obszary przeznaczone do biwaku w lesie w duchu zasad etyki outdoorowej leave no trace (nie zostawiaj śladów, minimalizuj wpływ na środowisko) stosowanych w surwiwalu i bushcrafcie.
Przygotowanie do wyprawy – mapy, aplikacje, informacje
Przed wyprawą warto zorientować się na terenie jakiego nadleśnictwa zamierza się biwakować, poznać dokładną lokalizację obszaru korzystając z Banku Danych o Lasach (mapy), aplikacji mBDL, informacji na stronach nadleśnictw. Ułatwi to orientację w terenie – obszary nie są oznakowane np. tablicami, więc podstawą jest mapa – w formie na telefon lub tradycyjna, przygotowana wcześniej.
Wszystkie mapy obszarów "Zanocuj w lesie" można znaleźć na stronie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy - Mapa zagospodarowania turystycznego.
Przydatna będzie także aplikacja mBDL. Warto ściągnąć na telefon dane także do użycia w wersji offline (pomocne w razie braku internetu – częsty na obszarach leśnych).
https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aplikacje-mobilne/mobilny-bank-danych-o-lasach
Obszary "Zanocuj w lesie" w regionie
Każde z 23 nadleśnictw RDLP w Radomiu wyznaczyło obszar "Zanocuj w lesie" o powierzchni około 1, 5 ha – w jednej lub maksymalnie trzech lokalizacjach (powierzchniach). W całym woj. świętokrzyskim jest to łącznie 25 tys. ha – 26 obszarów (16 nadleśnictw), a w woj. mazowieckim 9,4 tys. ha – 9 obszarów (7 nadleśnictw).
Krótki opis obszarów wyznaczonych przez nadleśnictwa RDLP w Radomiu:
Region radomski i okolice
Nadleśnictwo Grójec – kompleks leśny poniżej Pilicy (bez rezerwatu Sokół). 1 obszar, brak miejsca na ognisko.
Nadleśnictwo Dobieszyn – kompleks leśny od Wisły, wzdłuż Radomki, od Ryczywołu, przez Chodków i dalej do miejscowości Rogożek. 1 obszar, brak miejsca na ognisko.
Nadleśnictwo Kozienice – kompleks leśny poniżej miejscowości Cecylówka – Brzóza, nad rzeką Narutówką i Leniwką (bez rezerwatu przyrody Leniwa) aż do rezerwatu Ponty. 1 obszar, 1 miejsce na ognisko, obszary w N. Kozienice i N. Radom sąsiadują ze sobą.
Nadleśnictwo Radom – teren na prawo od rezerwatu Ciszek w kierunku Zadobrza, Jaroszek, Dąbrowy Jastrzębskiej, Mąkos Nowych. 1 obszar, 2 miejsca na ognisko, obszary w Nadleśbnictwie Kozienice i Nadleśnictwie Radom sąsiadują ze sobą.
Nadleśnictwo Zwoleń – teren poniżej miejscowości Sucha, dookoła gajówki Miodne i w górę od drogi z gajówki Miodne do Antoniówki, poza bezpośrednią okolicą rez. Okólny Ług przez Patków aż do Zalesia. 1 obszar, 1 miejsce na ognisko.
Nadleśnictwo Przysucha – 1) obszar przy miejscowości Kozłowiec, niedaleko Przysuchy. 2) obszar przy miejscowości Długa Brzezina w stronę Bolęcina. 3) kompleks przy miejscowości Nadolna, nad rzeczką Porąbką. 3 obszary, 3 miejsca na ognisko.
Nadleśnictwo Marcule – teren przy rzece Iłżance, pomiędzy miejscowościami Tychów Nowy – Seredzice. 1 obszar, 1 miejsce na ognisko.
Obszary "Zanocuj w lesie" wyznaczono także w regionie świętokrzyskim.
Programowi poświęcona jest też strona: https://zanocujwlesie.lasy.gov.pl/