Malarstwo Iwy Kruczkowskiej-Król „Obrazy innej codzienności”. Na wernisaż zaprasza łaźniana galeria

23 listopada 2023

Łaźnia zaprasza w piątek, 24 listopada o godz. 17 do galerii przy ul. Traugutta 31/33 na otwarcie wystawy malarstwa Iwy Kruczkowskiej-Król „Obrazy innej codzienności”. Wernisażowi towarzyszyć będzie krótki wykład autorki, połączony z opowieściami o Afryce, kulturze tych ludzi , fascynacjach i inspiracjach po pobycie na rezydencji artystycznej w Togo.

 

łaźniana galeria fot. Materiały prasowe/Łaźnia

 

Artystka o swoich pracach: "Wystawa składa się z dwóch ekspozycji. Pierwsza z nich przedstawia obrazy, które są scenami rodzajowymi, opowiadają historię ludzi spotkanych podczas podróży, ludzi którzy właśnie żyją w odmiennej rzeczywistości, która jest dla mnie ciekawa i fascynująca jak ich kultura, sztuka i  obyczaje. To właśnie możliwość dotknięcia tej odmienności sprawia, że podróże są tak fascynujące, dają nam one możliwość spojrzenia na wszystko ze świeżością dziecka, które uczy się, patrzy, poznaje. Mam nadzieję, że także ta świeżość uczy nas tolerancji. Ponieważ właśnie jej poświęcona jest druga cześć wystawy oparta o portrety. Te wizerunki czerpią wiele z fotografii podróżników i opowiadają one o moim zachwycie nad różnorodnością etniczną Afryki.

Kładę tu duży nacisk na słowo różnorodność, która różnicuje grupy etniczne pod względem kultury, nie jakości. Różnorodność jest dla mnie czymś wyjątkowo ciekawym co sprawia,że świat nie jest nudny".

Wystawie towarzyszyć będzie krótki wykład autorki, połączony z opowieściami o Afryce, kulturze tych ludzi , fascynacjach i inspiracjach po pobycie na rezydencji artystycznej w Togo.

Iwa Kruczkowska-Król - absolwentka krakowskiej ASP, dyplom w 2004 r. z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Jacka Waltosia z aneksem z tkaniny unikatowej u prof. Lilli Kulki. Dyplom ze specjalności scenografia pod kierunkiem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy w 2004 r. W latach 2011- 2012 studia podyplomowe na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od tego samego roku jest pracownikiem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
W latach 2004-2020 uczestniczyła jako scenograf i kostiumograf w produkcji spektakli teatralnych, filmów fabularnych, etiud, teledysków, reklam oraz filmów edukacyjnych i videoartów. Zorganizowała ponad 30 wystaw indywidualnych i uczestniczyła  w ponad 270 wystawach  zbiorowych w kraju i za granicą często będąc kuratorem tych wystaw.

 

Tags