Malarstwo ks. Paciaka w Gąsce i Esterce

23 października 2008
Obrazy ks. Władysława Paciaka można do końca listopada oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej. To niewielka ekspozycja pokazuje malarstwo sakralne księdza pochodzące z kolekcji placówki. Muzeum pokazuje sakralne obrazy księdza


Pokazujemy 16 obrazów ks. Władysława Paciaka, a wystawę przygotowaliśmy w 25. rocznicę śmierci najwybitniejszego z radomskich malarzy powojennego pokolenia – informuje kierownik MSzW Mieczysław Szewczuk.

Muzeum przypomniało teraz zestaw obrazów o tematyce sakralnej z lat 1962 - 1963: Madonna, Św. Józef, Magdalena, Ukrzyżowanie, Zesłanie Ducha Św. - Obrazy w latach 60. zostały przyjęte z ogromnym zainteresowaniem i pokazane w wielu miastach. Miały przełomowe znaczenie w twórczości artysty i także dziś zaliczane są do najwybitniejszych jego dzieł – zapewnia Szewczuk.

Jednocześnie na zorganizowanej przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego wystawie „Radomskie ślady Jana Pawła II” można oglądać 38 obrazów malowanych temperami w 1979 r., cykl „Jan Paweł II w Polsce”, który ksiądz zaczął malować po ogłoszeniu programu pielgrzymki papieskiej, zanim się zaczęła. - Wyobrażał sobie wydarzenia, które wkrótce miały nadejść – podkreśla M. Szewczuk.

Władysław Paciak urodził się w.1903 r. we wsi Potkanna koło Przytyka, zmarł w Radomiu w w 1983 r. W 1929 r. ukończył Seminarium Duchowne w Sandomierzu i od tego czasu pracował w parafiach diecezji sandomierskiej.  W 1945 r. (miał 42 lata) rozpoczął studia wyższe w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim teologię i historię sztuki, a w Akademii Sztuk Pięknych malarstwo. Od 1953 r. mieszkał w Radomiu, pełnił obowiązki konserwatora diecezjalnego, a od 1955 był rezydentem w katedrze.

(bdb)