Mały pacjent w szpitalu. Na Józefów trafiły łóżka dla pozostających przy dziecku rodzicach

2 października 2022

Dziesięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło na oddział pediatryczny Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. – Obecność rodzica przy małym pacjencie to część terapii, której nie da się niczym zastąpić – twierdzą lekarze

.

fot. Materiały prasowe/ MSS Radom

 

Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla opiekuna to nie tylko problem z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.

– Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół Fundacji, którzy sami będąc rodzicami widzą, ile można zrobić, gdy zamiast mówić jak być powinno, proponuje się gotowe rozwiązanie problemu. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa, zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło – mówi Katarzyna Rodziewicz, prezes Fundacji Ronalda McDonalda.

Wygodne miejsce do spania

Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania.

- Cieszymy się, że Fundacja Ronalda McDonalda dostrzegła potrzeby naszego szpitala. Choroba dziecka, bez względu na to, czy jest ono niemowlęciem, kilkulatkiem czy nastolatkiem, zawsze spędza sen z powiek jego rodziców. Naszym celem jest przede wszystkim wyleczyć małego pacjenta, ale również stworzyć komfortowe warunki dla zatroskanego rodzica. Dzięki darowiźnie Fundacji, to zadanie będzie łatwiejsze. Dziękujemy również za remont kuchni. Z pewnością zwiększy ona standardy i jakość pobytu rodziców na oddziale podczas hospitalizacji ich dziecka – zaznacza Bożenna Pacholczak, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

To część terapii

Jak podkreślają lekarze, obecność rodzica przy dziecku to część terapii, której nie da się niczym zastąpić.

W szpitalu na Józefowie trwa również remont kuchni, która zostanie udostępniona rodzicom za kilka tygodni. Inwestycja powstaje dzięki determinacji i olbrzymiemu zaangażowaniu Krzysztofa Baranowskiego, wolontariusza Fundacji.

Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w 2015 roku. Kolejne partie łóżek wysłano do Łodzi, Koszalina, Białegostoku, Gdańska, Suwałk, Kępna, Krakowa, Ustrzyk Dolnych, Ełku, Legnicy, Włodawy, Włoszczowy, Wyszkowa, Lublina, Rzeszowa, Częstochowy, Olsztyna i Radomia.

kat, bdb

Tags