Reklama

„Mapy” Barbary Sadurskiej wygrały Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza

22 września 2020

Barbara Sadurska tegoroczną zdobywczynią Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Autorka otrzymała ją za książkę „Mapy”. To – zgodnie z założeniami konkursu – pisarski debiut. Ogłoszenie laureatów tegorocznej, piątej już edycji nagrody, odbyło się dzisiaj w internecie.

 

Barbara Sadurska

 

- Książka ta ujęła nas swoją kunsztownością. Niezwykłością „Mapy” jest to, że jest ona zarówno powieścią, jak i zbiorem opowiadań. Jeśli czytać ją jako zbiór opowiadań, to są to krótkie fabuły, opowiadane niezależnie od siebie. Ale jeśli czytać je jako powieść, to widać, że „Mapa” się składa, że opowieści odbijają się wzajemnie, że odbijają się bohaterowie, a także przedmioty. Ta książka ma skomplikowaną strukturę i dla miłośników literatury na pewno będzie czymś fascynującym do odczytania i rozszyfrowania - uzasadnia Jerzy Jarzębski, przewodniczący kapituły.

– Tę książkę napisałam bez myślenia o tym, że zostanie wydana. Sądzę , że w tym momencie najważniejsze jest to, co w niej widzą czytelnicy. Słyszę głosy, że jest o złu, o przemocy. Może i tak. Dla mnie jest bardziej o wolności. Jest tam dużo światła i dużo wiatru – mówi o swojej książce Barbara Sadurska.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza została przyznana już po raz piąty. Tym razem do konkursu zostało zgłoszonych 106 książek, które oceniało jury w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący kapituły), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska i Tomasz Tyczyński (sekretarz). Wśród nominowanych znalazło się pięć autorek: Joanna Gierak-Onoszko za książkę „27 śmierci Toby’ego Obeda” (Dowody na Istnienie), Dorota Kotas za „Pustostany” (Niebieska Studnia), Barbara Sadurska za „Mapę” (Nisza), Natalka Suszczyńska za „Dropie” (Ha!art) i Urszula Zajączkowska za „Patyki, badyle” (Marginesy). Wszystkie wyróżnione nominacjami książki to pierwsze prozatorskie publikacje ich autorek.

Nagroda, której organizatorami są prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, a patronką Rita Gombrowicz, to 40 tys. zł. Wręczeniu nagrody towarzyszył co roku festiwal Opętani Literaturą. Jednak, jak informuje sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński, w tym roku ze względu na pandemię festiwal odbędzie się w listopadzie 13-22) i będzie miał skromniejszy program. Organizatorzy planują m.in. spotkania z nominowanymi i dyskusję kapituły podsumowującą pięciolecie nagrody.

kat

Tags