
Na maskotkach, poza numerem bezpłatnego telefonu zaufania jest także adres strony - www.116111.pl - na której najmłodsi mogą znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie mają szukać wsparcia w trudnych sytuacjach. Strona została pomyślana tak, że dzieci i młodzież znajdą tam odpowiedzi na nurtujące ich problemy – adekwatnie do wieku.
– Mazowieccy policjanci muszą, niestety, interweniować w rodzinach, w których dochodzi do przemocy Wszyscy wolelibyśmy, żeby takich sytuacji było jak najmniej. Nie da się im często zapobiec, natomiast ważne jest, by najmłodsi, którzy najbardziej cierpią z powodu przemocy doświadczanej od najbliższych, wiedzieli, gdzie mogą szukać wsparcia i jakie mają prawa - podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.
"Oznakowane" misie trafią do miejskich i powiatowych komend. Odbyło się w nich już 16 szkoleń prowadzonych przez koordynatora procedury „Niebieska Karta”. Podczas spotkań dzielnicowi mają okazję poznać skalę zjawiska i mechanizmy przemocy w rodzinie i specyfikę rozwoju psychologicznego małego dziecka.
Maskotki dzielnicowi mogą wykorzystać w swojej pracy. Przekazują je dzieciom, które wychowują się w rodzinach, gdzie jest przemoc oraz podczas wizyt sprawdzających tam, gdzie wszczęta została procedura „Niebieskiej Karty.
– Fundusze z tzw. korkowego to zasilenie działań profilaktycznych, dotyczących zwłaszcza zagrożeń wynikających z nadużycia alkoholu. To jest o tyle ważne, że dotyczy dzieci, którym najtrudniej się bronić – podkreśla Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
W tym roku na terenie garnizonu mazowieckiego wszczęto 4 tys. 393 procedury „Niebieskiej Karty”. Istnieje podejrzenie, że przemocą w rodzinie dotkniętych jest 846 małoletnich.
– Maskotka z numerem telefonu jest jednym z wielu elementów profilaktycznego programu. W tej edycji misie trafią do siedmiu jednostek policji: w Białobrzegach, Lipsku, Grójcu, Zwoleniu, Gostyninie, Żyrardowie, Wyszkowie - informuje – mł. insp. Dariusz Krzesicki ,zastępca wojewódzkiego komendanta policji w Radomiu.
kat, bdb
Fot. KWP Radom