Masz niepokojące objawy? W szpitalu na Józefowie specjaliści przeprowadzą badania pod kątem nowotworów głowy i szyi

18 września 2023

Masz przewlekłą chrypkę, długotrwały, krwawy wyciek z nosa, guza na szyi, język cię piecze albo boli podczas przełykania? Natychmiast powinieneś zgłosić się do lekarza, bo są to niepokojące objawy, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze głowy lub szyi. Od jutra, 19 września prze kilka następnych dni pacjentów pod tym kątem zdiagnozują specjaliści ze szpitala na Józefowie.

 

fot. MSS Radom

 

Badania odbędą się w ramach XI Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, a w jego organizację w Radomiu zaangażował się personel laryngologii na czele z prof. Kamalem Morshedem, kierownikiem oddziału.  W tym roku hasłem przewodnim jest "Inwazja nowotworów głowy i szyi. Ratuj życie. Zrozumieć wirusa brodawczaka ludzkiego HPV".

- Na badania powinny zgłosić się osoby mające problemy z połykaniem, chrypki, krwawienie z nosa, zmienił im się głos, albo pojawiły się problemy z oddychaniem przez nos po jednej stronie. Te wszystkie objawy muszą się utrzymywać co najmniej trzy tygodnie. Tacy ludzie mogą, ale nie muszą mieć nowotwór. Nasi specjaliści będą badać pacjentów i w przypadku podejrzeń będą kierować na kolejne badania. Tego rodzaju Tygodnie profilaktyki raka głowy i szyi są potrzebne, gdyż co orku na tego rodzaju nowotwory zaszorowuję 78 tysięcy osób w Polsce - mówi prof. Kamal Morshed, kierownik oddziału Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

 

Na badania przesiewowe zaprasza szef laryngologii szpitala na Józefowie

 

Laryngolodzy z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu będą prowadzić bezpłatne badania przesiewowe dla osób z grupy ryzyka zakażenia wirusem HPV (trzeba się zapisać). Będzie można je wykonać w punkcie konsultacyjnym na czwartym piętrze (gabinet znajduje się przy windach) przy Klinicznym Oddziale Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej MSS: we wtorek. 19 września od godz. 12 do g. 15, w środę, 20 września, od godz. 12 do godz. 15, w piątek, 22 września od godz. 12 do godz. 15. Zapisy pod numerem tel. 48 361 33 61.

W Polsce nowotwory głowy i szyi co roku diagnozuje się u 78 tys. osób.

bdb

Tags