Matura: „Lalka”, „Dziady” i Wikipedia

4 maja 2012
Pierwsi maturzyści „samochodówki” wychodzą z sali tuż po godz. 11. – Było co było, jest dobrze – mówią zadowoleni. Wśród tematów zabrakło pewniaka, czyli Szymborskiej. Absolwenci mieli za zadanie porównać kobiety z różnych epok, a także dwa źródła wiadomości: pisane i elektroniczne. Dziś pierwszy dzień egzaminu dojrzałości.

 

Jarek, Michał i Kamil są zadowoleni Młodzież pisała język polski. Składał z dwóch części: pracy z tekstem oraz wypracowania. Maturzyści porównywali postaci Izabeli Łęckiej z „Lalki” i  Joanny Podborskiej z „Ludzi bezdomnych”. Zmagali się także z III cz. „Dziadów". Zastanawiali się również nad podobieństwami i różnicami pomiędzy klasyczną encyklopedią  i Wikipedią. - Ciężko ocenić, zobaczymy jakie będą wyniki. W sumie luzik, chociaż zastanawiamy się, dlaczego w ten długi, majowy wolny weekend zaplanowano pierwszy dzień matur? Wolałbym siedzieć nad wodą i się opalać – śmieje się Karol.

- Spodziewaliśmy się czegoś z literatury współczesnej. „Lalka” nie była zła, ale myśleliśmy, że będzie coś z „Wesela” albo Szymborskiej. Ogólnie jesteśmy zadowoleni. W przyszłym tygodniu kolejne egzaminy – dodają tuż po opuszczeniu sali Jarek, Michał i Kamil.

 

Matury rozpoczęte W Zespole Szkół Samochodowych do egzaminów maturalnych przystąpiło 140 absolwentów. - Wszyscy się stawili elegancko ubrani, mimo upału pod krawatem. Przed godziną 9 oddali telefony komórkowe w sekretariacie i z piórami do pisania weszli na sale. - Nie ma żadnych problemów, zakłóceń, czy przypadków naruszania procedur zdawania egzaminu – zapewnia nas Wojciech Bernat, dyrektor "samochodówki".

W poniedziałek drugi dzień matur, tym razem swoją wiedzą wykażą się maturzyści, którzy zdają język polski na poziomie rozszerzonym. O godz. 14 odbędzie się test z przedmiotów dodatkowych (np. historia), we wtorek o godz. 10 egzamin z matematyki (poziom podstawowy).

W Radomiu egzamin dojrzałości pisze ok. 1900 licealistów, w szkołach technicznych blisko 1300. Ponadto 1138 osób to absolwenci z lat poprzednich, którzy w rym roku poprawiają wyniki ezgaminów zdawanych wcześniej.

 

(raa)