Mediacja pomaga i ułatwia

18 października 2010
Mediacja to rozwiązywanie konfliktu drogą bez przemocy, to dobrowolne porozumienie między pokrzywdzonym a sprawcą. Dzięki tej formie możemy oszczędzić czas, pieniądze i stres w przypadku, gdy ostatnią deską rozwiązania sporu jest sąd.

Dyżury będą m.in. w Prokuraturze Okręgowej w Radomiu
21 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Radomiu będą udzielać zainteresowanym osobom informacji na temat mediacji w postępowaniu karnym. Natomiast  w Sądzie Okręgowym w Radomiu przy ul. Piłsudskiego 10 zorganizowane zostaną spotkania ze specjalistami z radomskiego oddziału Polskiego Centrum Mediacji. Akcja będzie prowadzona we wszystkich prokuraturach rejonowych tj. Radom-Wschód, Radom- Zachód, Grójcu Kozienicach, Zwoleniu, Lipsku, Przysusze i Szydłowcu.

- W ich siedzibach umieszczone zostaną wykazy mediatorów wpisanych na listę Sądu Okręgowego w Radomiu. W akcji tej uczestniczyć będą również sami mediatorzy, którzy swoją obecnością wspomagać będą prokuratorów w propagowaniu działań tej instytucji przedstawiając praktyczne zastosowania - informuje rzeczniczka prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz.

Mediatorzy dyżurować będą w najbliższy czwartek w godzinach 9 -14 w hallu na parterze Sądu Okręgowego w Radomiu. Tego samego dnia podobne spotkania zostaną zorganizowane w Sądzie Rejonowym w Radomiu przy ul. Żeromskiego 43/45 oraz w Sądzie Rejonowym w Grójcu przy ul. Sportowej 14. Harmonogramy dyżurów pełnionych przez mediatorów zostały zamieszczone na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Radomiu oraz na stronach sądów rejonowych w Kozienicach i Grójcu.

Postępowanie mediacyjne prowadzi osoba godna zaufania wskazana przez prokuratora lub sąd. Ugodowe zakończenie mediacji może być korzystne dla pokrzywdzonego poprzez np. ustalenie warunków naprawienia szkody, zadośćuczynienie, przeproszenie przez sprawcę, rozwiązanie na trwałe konfliktu. Dla sprawcy może mieć wpływ na sposób zakończenia sprawy np. poprzez warunkowe umorzenie postępowania, bezwarunkowe umorzenie (jeśli pokrzywdzony cofnie wniosek o ściganie) lub zostanie uznany znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu, lub poprzez zmianę kwalifikacji czynu na łagodniejszą - przy przyjęciu przypadku mniejszej wagi. W każdym czasie trwania mediacji można się z niej wycofać. Koszty postępowania mediacyjnego ponosi Skarb Państwa.

(raa)