Reklama
Reklama

Metodą na zderzenie

26 lutego 2007

11 osób podejrzanych o wyłudzenie odszkodowań komunikacyjnych z różnych firm ubezpieczeniowych zatrzymali policjanci z wydziału gospodarczego KWP. Pomagali im prokuratorzy  z Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Umawiali się na stłuczki

 
Osoby te, uczestniczyły w kilkunastu upozorowanych kolizjach drogowych i wyłudziły ponad 150 tys. zł na szkodę różnych towarzystw ubezpieczeniowych. - Umawiały się one ze sobą w określonym miejscu i doprowadzały do zderzeń pojazdów - wyjaśnia Dorota Pater z zespołu prasowego KWP. - Następnie wzywały patrol ruchu drogowego. Policjanci na podstawie oświadczeń uczestników kolizji sporządzali dokumentację. W ten sposób sprawcy działali od co najmniej 6 lat.

Mechanizm zarabiania na kolizjach był następujący: rzeczoznawca z firmy ubezpieczeniowej obliczał wysokość odszkodowania według kosztorysu danej firmy, natomiast sprawcy naprawiali samochody we własnym zakresie tzw. systemem chałupniczym, po kosztach znacznie niższych niż wartość odszkodowania.

- Wobec 11 osób Prokuratura Okręgowa w Radomiu zastosowała środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokościach od 3 do 10 tys. zł oraz dozorów policyjnych – dodaje D. Pater. - Sprawa jest rozwojowa, to znaczy że mogą być następni zatrzymani.