Radom dostanie ponad 35 mln zł na rozbudowę SOR-u w szpitalu. „Prezent od premiera Morawieckiego”

26 lipca 2023

Umowę na dofinansowanie rozbudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w RSS wartą ponad 35 mln zł podpisali wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz i prezydent Radomia Radosław Witkowski. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa. – Do ich pozyskania przyczynili się politycy  i samorządowcy działając ponad partyjnymi podziałami – podkreślano podczas dzisiejszej uroczystości w Delegaturze UW w Radomiu.

 

Umowę podpisali: wicewojewoda Artur Standowicz (z lewej) i prezydent Radosław Witkowski (fot. MUW Warszaawa)

Wniosek do premiera o przyznanie pieniędzy miasto złożyło około roku temu. Ale dopiero ostatnie zabiegi zarówno władz miasta, jak i parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, przyniosły skutek. Najpierw prośbę prezydenta pozytywnie zaopiniował Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, potem Ministerstwo Finansów, a na końcu premier Mateusz Morawiecki.

Prezent od premiera

- To jest ważne wydarzenie dla pacjentów. Mamy nadzieję, że remont rozpocznie się szybko, nie tak  jak z wiaduktem. Rozmawialiśmy z panem prezydentem, może uda się nie zwlekać, tylko od razu wziąć się do pracy, żeby szybko ten projekt został zrealizowany -  podkreślał poseł Marek Suski, dziękując za zaangażowanie przy pozyskiwaniu pieniędzy posłom PiS: Annie Kwiecień i Andrzejowi Kosztowniakowi. - Zawsze twierdził, że prezydent Radomia ma szczęście mając takich posłów z Prawa i Sprawiedliwości - dodał Suski, zaznaczając że parlamentarzyści PiS-u stale zabiegają o fundusze dla Radomia. - To jest taki prezent od premiera Morawieckiego dla radomian - stwierdził poseł Suski.

Poseł Anna Kwiecień również dziękowała m.in. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. - Słyszycie państwo skąd są te pieniądze - z rezerwy celowej premiera - zaznaczyła przypominając ścieżkę", jak przeszły dokumenty dotyczące prośby o dofinansowanie. - Pieniądze to jest jakiś skończony zbiór i o nie zabiegają również inni parlamentarzyści - przypomniała.

Poseł Andrzej Kosztowniak zwrócił uwagę, że pieniądze na budowę SOR-u to także sukces władz miasta i dyrekcji RSS, przede wszystkim byłego wiceprezydenta Jerzego Zawodnika i obecnej wiceprezydent Marty Michalskiej-Wilk, którzy mocno zabiegali u parlamentarzystów o wsparcie dla projektu.

Po co nam złoto i diamenty świata

Prezydent Radomia powtórzył wypowiedzianą wcześniej opinię, że "to jest projekt dekady dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, dla pacjentów, dla radomian". - Będzie to SOR nowoczesny, spełniający wszelkie standardy europejskie. Będzie to także nowe otwarcie dla szpitala - zapewniał Radosław Witkowski. - To możliwość obsługi około 70 tys. pacjentów w wysokim standardzie zarówno dla kadry medycznej, jak i chorych - dodał.

Prezydent Witkowski nawiązał też do wypowiedzi posłanki Kwiecień, która wymieniła ważne inwestycje dla RSS w okresie, kiedy prezydentem był Andrzej Kosztowniak, a ona jego zastępczynią. Chodziło o modernizację bloku operacyjnego, budowę nowego pawilonu ginekologiczno-położniczego i utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. - Te inwestycje zostały sfinansowane dzięki wielkiemu zaangażowaniu minister Ewy Kopacz. I też mogła pani - zwrócił się do Anny Kwiecień - liczyć także na pomoc parlamentarzysty Radosława Witkowskiego - przypomniał prezydent. Zaznaczył, że to tylko wskazuje na ciągłość procesów ponad politycznymi podziałami, sporami, które na co dzień też dzielą. - Ale jeśli chodzi o RSS to jesteśmy jedną, wielką rodziną. I nie schodźmy z tej drogi - apelował. - Po co nam diamenty i złoto tego świata, jeśli nie będziemy mieć dobrej opieki medycznej w dobrych warunkach naszego szpitala - przekonywał.

Szpital potrzebuje więcej

Dyrektor RSS Marek Pacyna przyznał, że jest dzisiaj bardzo wzruszony. - Projekt, który jest do zrealizowania zakłada, że SOR będzie miał większą powierzchnię, więcej sal, gabinety zabiegowe - wyliczał dyrektor, apelując o "jeszcze więcej". - Budynek RSS jest stary, budowany na początku lat 70. i ciągle wymaga remontów. Czeka na nie jeszcze kilka oddziałów: chirurgii, neurologiczny, gdzie pacjentów trzeba kłaść na korytarzach - wymieniał dyrektor Pacyna.

Prezydent Witkowski zapewnił, że podczas rozbudowy obecny SOR będzie cały czas działał. - Radomianie nie powinni się więc martwić - zapewniał.

Radomski Szpital Specjalistyczny dysponuje dokumentacją projektową obiektu, ma także prawomocne pozwolenie na budowę. Przetarg na budowę ma zostać ogłoszony jeszcze w pierwszej połowie sierpnia. Obiekt ma być gotowy w końcu 2025 r.

Bożena Dobrzyńska

Tags
Reklama