Miejski szpital bez siedmiu poradni
Chodzi o poradnie: antynikotynową, psychiatryczną dla dzieci, menopauzy, wspomaganego rozrodu, endokrynologiczno-ginekologiczną, reumatologiczną oraz gastroenterologiczną (obie dla dzieci). W uzasadnieniu projektu uchwały napisano, że "szpital nie jest w stanie w wielu przypadkach spełnić wciąż rosnących wymogów NFZ (personalnych, lokalowych, sprzętowych) warunkujących podpisanie i realizację umowy".
Podczas wczorajszej sesji okazało się, że przyczyna jest bardziej zasadnicza. - Szpital nie będzie mógł przystąpić do negocjacji nowych kontraktów z Funduszem, jeśli nie będzie posiadał aktualnego rejestru prowadzonej działalności. Rejestr sporządza Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego i to ono nakłada na szpitale obowiązek aktualizacji - tłumaczyła kilkakrotnie wiceprezydent Anna Kwiecień. I kilkakrotnie zwracała się do radnych: błagam państwa, wyraźcie zgodę. Przekonywała, że używanie słowa "likwidacja" nie jest fortunne i brzmi nie najlepiej.
Dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Andrzej Pawluczyk poinformował, że poszczególne poradnie nie przyjmowały pacjentów nawet od 2004, czy 2006 roku. Część - przyznał- także z powodów kadrowych, bo brakuje specjalistów np. z reumatologii i psychiatrii dziecięcej. - Nie jesteśmy w stanie zaoferować im takich warunków finansowych, jakich by oczekiwali - podkreślała wiceprezydent.
Gdzie mają zatem szukać pomocy chorzy? Palacze w Centrum Onkologii w Warszawie, podobnie w stolicy (Instytut Pediatrii CZD) dzieci z problemami psychiatrycznymi (chyba, że poradnię taką otworzy w nowej siedzibie przy ul. Mireckiego szpital Krychnowicki) i reumatologicznymi (Instytutu Reumatologii przy ul. Spartańskiej 1). Pacjenci korzystający dotąd z poradni endokrynologiczno-ginekologicznej, menopauzy i wspomaganego rozrodu będą mieli do lekarza bliżej - przejmą ich specjaliści szpitala na Józefowie. Dotychczasowymi podopiecznych poradni gastroenterologicznej ma się zająć Niepubliczny ZOZ "Gamed" przy Wysokiej 12.
Bożena Dobrzyńska