Miliony na walkę z bezrobociem

Radomski "pośredniak" dostał w tym roku na przeciwdziałanie bezrobociu i łagodzenia jego skutków dużo więcej pieniędzy niż w zeszłym roku. Więcej o 12 proc. Dokładanie - 19 360 600 zł. – To efekt naszej solidnej pracy w ciągu ostatnich lat. Napisaliśmy i złożyliśmy wiele wniosków o dofinansowanie z Unii Europejskiej i na tym na pewno nie poprzestaniemy – zaznacza dyrektor PUP w Radomiu Józef Bakuła.
Wnioski dotyczą programów, które pozwolą zmniejszać bezrobocie, organizować kursy i szkolenia oraz podnosić kwalifikacje pracowników. Do Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły wnioski dotyczące m.in.: programu „Aktywni na rynku pracy”, który obejmie 50 osób, „Droga do zatrudnienia 2008”, który dotyczy aktywizacji blisko 1000 bezrobotnych. PUP wystąpił też o dofinansowanie programu „Profesjonalni”, dzięki któremu kwalifikacje będzie mogło podnieść 125 pracowników. Zdaniem dyrektora Bakuły, jeśli wszystkie wnioski zostaną zaakceptowane, radomski Urząd Pracy otrzyma w sumie ok. 43,5 mln zł.
- Spadek bezrobocia to efekt długotrwały. Robimy wszystko w celu jego przyspieszenia. Dlatego sięgamy po fundusze unijne, które wcale nie są przyznawane w małych kwotach – zapewnia Bakuła. Jego zdaniem na radomskim rynku pracy bezrobocie spada. Mają na to wpływ m.in. rozwój gospodarki, powstawanie nowych miejsc pracy, wędrówki ludzi za pracą i chęć podnoszenia przez nich kwalifikacji.
Obecnie stopa bezrobocia w powiecie radomskim wynosi 28,2 proc., w Radomiu 22,1 proc. przy średniej krajowej 11 proc. i średniej Mazowsza 9,1 proc. Tylko od grudnia 2006 roku do grudnia 2007 roku liczba osób bezrobotnych w PUP w Radomiu spadła o ponad 15 proc. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 34 tys.osób.