Minister Lasek o porcie w Radomiu: To jest świetne lotnisko, tylko brakuje mu pasażerów i linii lotniczych
– „Prześwietlenie” jest konieczne, bo wydano ponad 800 mln zł na projekt, który nie spełnia założeń – tak o porcie w Radomiu mówi Maciej Lasek, rządowy pełnomocnik ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego i wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Jednocześnie deklaruje, że „żadne regionalne lotnisko nie zostanie zamknięte”.
O nowej strategii rozwoju branży lotniczej w Polsce rozmawiano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach.
Świetne lotnisko na wysokim poziomie
– Będzie nowelizacja obecnej strategii, bo jest ona konieczna, nawet w kontekście urealnienia terminów oddania Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mamy już wyniki 8 audytów, które są wystarczające do rekomendacji, co powinniśmy robić dalej. Tym bardziej, że niektóre decyzje były nietrafione. Chodzi tu na przykład o lotnisko w Radomiu, którego pierwszą rocznicę istnienia niedawno obchodziliśmy. To jest świetne lotnisko, na naprawę wysokim poziomie – brakuje mu tylko pasażerów i linii lotniczych. Mamy więc lotnisko, które w pierwszym roku działalności miało obsłużyć 300 tysięcy pasażerów, a ostatecznie było to tylko 106 tysięcy podróżnych. W drugim roku działalności miało być pół miliona podróżnych, a obecnie walczymy o to, żeby liczba pasażerów nie była mniejsza niż w zeszłym roku – mówił w Katowicach Maciej Lasek, rządowy pełnomocnik ds. CPK cytowany przez portal Flay4free.pl.
Decyzje kosztują
Lasek uważa, że audyt lotniska w Radomiu jest konieczny. - Czy lotnisko w Radomiu należy prześwietlić? Tak, jest to konieczne, bo wydano ponad 800 mln zł na projekt, który nie spełnia założeń. Ja rozumiem mieszkańców Radomia – mają swoje lotnisko, z którego próbowano zrobić lotnisko komunikacyjne. Ale mimo starań takich linii jak LOT, to się na razie nie udało. Ważne w tym wszystkim jest to, że podjęte zostały decyzje, które kosztują konkretne pieniądze. Przy otwarciu lotniska w Radomiu mój poprzednik powiedział, że to przedsmak tego, czym będzie CPK. Nie chcę, żeby CPK wyglądało tak jak obecnie lotnisko w Radomiu – powiedział pełnomocnik rządu d.s. CPK.
Jednocześnie Maciej Lasek zapewnił, że "Żadne regionalne lotnisko nie zostanie zamknięte".
Gdzie polecimy z Radomia?
Z radomskiego lotniska można teraz polecieć w siedmiu kierunkach: do Rzymu, Larnaki na Cyprze, Prewezy, Tirany, Warny, Antaly'i w Turcji, Szarm el-Szejk w Egipcie. Pojawiła się też zapowiedź uruchomienia czarterowego połączenia do Podgoricy w Czarnogórze, które - po tym jak ten kierunek z Radomia skasował LOT, realizować mają linie Air Montenegro.
W ciągu pierwszego roku działania z lotniska operowało czterech przewoźników: PLL LOT, Enter Air, Wizz Air i Skyline Express. Wycieczki z wylotem z radomskiego portu oferowało siedem biur podróży: ITAKA, Rego Bis, Coral Travel, TUI, Nekera, Greckie Podróże i Anex Tour.
Jak ostatnio informował PPL (właściciel radomskiego lotniska), stara się on o w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska o decyzję pozwalającą na wykonywanie z Sadkowa lotów nocnych. Pozwoliłoby to na przyciągnięcie większej liczby przewoźników, bo korzystanie w tym czasie z portu jest po prostu tańsze. Nowy prezes PPL Andrzej Ilków zwracał też uwagę, że z lotniska cały czas korzysta wojsko i również w dzień PPL nie ma całkowitej swobody w układaniu rozkładu lotów cywilnych.
Bożena Dobrzyńska