• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Modernizacja kolejowej „ósemki”. Kiedy dojedziemy do Radomia pociągiem z Bartodziejów?

7 maja 2021

Za niecałe dwa tygodnie – 18 maja – na odcinek Dobieszyn – Bartodzieje na linii kolejowej nr 8 wróci ruch pociągów – zapowiadają Koleje Mazowieckie. A kiedy do samego Radomia? Deklarowany przez PKP PLK koniec czerwca termin, najprawdopodobniej nie zostanie dotrzymany.

 

W Radomiu budowane są dwa wiadukty. Na zdjęciu obiekt na ulicy Gołębiowskiej (fot. Sebastian Pawłowski)

 

Obecnie pociągi Kolei Mazowieckich kursujące w relacjach z Warszawy do Radomia, kończą bieg na stacji Dobieszyn. Tu konieczna jest przesiadka na autobusy komunikacji zastępczej, które dowożą pasażerów do Radomia. Po dwóch torach, przez nowe mosty nad Pilicą, pociągi kursują od 14 marca.

Koleje Mazowieckie poinformowały właśnie, że od 18 maja odcinek bez autobusowej komunikacji zastępczej ulegnie dalszemu skróceniu. Tego dnia uda się otworzyć jeden tor linii nr 8 dalej na południe, do stacji Bartodzieje.

Dwa wiadukty w budowie

Na odcinku Bartodzieje - Radom układane są tory i sieci trakcyjne. Trwa budowa przystanku kolejowego Radom Stara Wola. W samym Radomiu trwa budowa dwóch wiaduktów – przy ul. Gołebiowskiej i Kozienickiej, a także prowadzone są roboty na torach. Wprawdzie roboty te postępują dość szybo, a zaangażowanie modernizowanego odcinka linii nr 8 jest duże, pytanie o finał ciągle pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. Tymczasem pociągi Kolei Mazowieckich do samej stacji Radom zostały już wpisane w rozkład jazdy obowiązującego od 13 czerwca i, według rozkładu jazdy udostępnionego publicznie, mają zatrzymać się przy budowanych dopiero peronach nowych przystanków.

Kolejarze dokonają cudu?

Jak podaje portal rynek-kolejowy.pl, PKP PLK wciąż zapewnia, zasłaniając się deklaracją wykonawcy, że 13 czerwca dokona cudu i pociągi do Radomia ruszą. Mimo, że PLK nie wyznaczyła Kolejom Mazowieckim nawet terminów, w którym maszyniści mogliby zapoznać się ze szlakiem.

– Obecnie nie znamy jeszcze terminu zapoznania szlaku przez maszynistów dla odcinka Bartodzieje – Radom. Spodziewamy się, że będzie to tuż przed otwarciem linii. W samym Radomiu jeszcze nie są układane tory, ciągle toczą się prace ziemne. Chcielibyśmy, żeby pasażerowie od 13 czerwca nie musieli już korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej na tym odcinku, ale z uwagi na fakt, że firmy budujące ten odcinek mają jeszcze bardzo dużo pracy do wykonania, trudno dziś przewidzieć, na ile nasze plany są być możliwe do zrealizowania – powiedziała Jolanta Maliszewska z biura rzecznika prasowego Kolei Mazowieckich.

Wysłaliśmy do PKP PLK pytania dotyczące postępu robót na linii kolejowej nr 8 i faktycznego terminu otwarcia torów do Radomia, ale ciągle czekamy na odpowiedź, czy inwestor podtrzymuje wcześniejsze deklaracje. Natomiast w odpowiedzi na interpelację posła Konrada Frysztaka (PO), wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel poinformował, że przywrócenie ruchu jednotorowego na modernizowanym odcinku linii kolejowej nr 8 Warka – Radom planowane jest w drugiej połowie 2021 roku.

bdb

Tags