Mówia wieki
Spotkanie promocyjne magazynu historycznego „Mówią wieki”odbyło się dziś w Resursie Obywatelskiej. Zaprezentowano film „Szkiece Radomskie” i wygłoszono wykłady, które przypomniały dzieje Radomia.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta, uczniowie szkół średnich, nauczyciele, sympatycy i miłośnicy historii. Spotkanie było otwarte dla wszystkich, a frekwencja była ogromna. Najwięcej było młodych ludzi. - To wzruszające, że widzę tu tak wielu młodych ludzi. To bardzo ważne, bo to do młodzieży właśnie skierowany jest magazyn „Mówią wieki”. Chcemy zainteresować was historią i jej bogactwami – mówił redaktor naczelny magazynu Jarosław Krawczyk. - Ukazujemy bardzo bogatą historię miasta od średniowiecza po „ścieżki zdrowia”, które miały miejsce za czasów Edwarda Gierka. Na ponad 100 stronach opisane są dzieje Radomia, zamieszczone fotografie zabytków – podkreśla Krawczyk.
Referaty na temat dziejów miasta wygłosili m.in: Przemysław Bednarczyk, Dariusz Kupisz i Sebastian Piątkowski. W czasie spotkania zaprezentowano archiwalne zdjęcia i film „Szkice Radomskie”. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły ze szkoły muzycznej, które zaprezentowały utwory z danych epok.
W marcowym numerze czasopisma znalazły się artykuły na temat m.in: Unii Wileńsko-Radomskiej z 1401 roku, św. Kazimierza Królewicza – patrona Radomia, Sejmu radomskiego z 1505 roku i konstytucji Nihil Novi. Przeczytamy także o tym, jak potop szwedzki zalał Radom, o rewolucji z 1905 roku, Centralnym Okręgu Przemysłowym, konspiracji w latach 1939-1945 i wydarzeniach Czerwca ’76. Wszystkie artykuły ilustrowane są pięknymi zdjęciami.
Miesięcznik „Mówią wieki” powstał w 1958 roku i od tego czasu jest jedynym liczącym się popularnonaukowym pismem historycznym na krajowym rynku prasowym. W radzie redakcyjnej sprawującej merytoryczny nadzór nad kierunkiem programowym pisma znalazły się nazwiska tak wybitnych osobistości jak Ryszard Kapuściński, prof. Krystyna Kersten, prof. Marcin Kula, prof. Andrzej Paczkowski, prof. Anna Radziwiłł, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Barbara Szacka, prof. Janusz Tazbir, prof. Wiesław Władyka. Redakcję stanowi zespół historyków–specjalistów, a autorami są zarówno zawodowi badacze, jak i pasjonaci historii.
Zeszytem o dziejach Radomia miesięcznik „Mówią Wieki” kontynuuje serię numerów poświęconych historii miast polskich. Do tej pory ukazały się dzieje Torunia, Tarnowa, Bielsko-Białej, Skierniewic, Krakowa, Kielc i regionu świętokrzyskiego. W tym roku magazyn obchodzi 50-lecie powstania
Magazyn „Mówią wieki” można kupić w radomskich kioskach.