Muzea nie darują nam tej nocy!
W piątek zaprasza Muzeum Gombrowicza we Wsoli. W programie wieczoru pt. „Wszystko (to) gra”.: godz. 19 - „Czytanie Gombrowicza” w wykonaniu Adama Ferencego. Po lekturze rozmowa z cyklu „Twarze i Gęby”; godz.20. 30 - koncert Mariusza Lubomskiego; godz. 22 - Zwiedzanie, zwiedzanie…
Adam Ferency przeczyta fragmenty „Pornografii” Witolda Gombrowicza. Wybór tekstu jest oczywisty , bo Ferency grał Witolda w opartym na tej powieści filmie Jakuba Kolskiego. Następnie Adam Ferency będzie gościem kolejnej rozmowy z cyklu „Twarze i gęby”, w którym rozmawiamy o życiu w teatrze i o teatrze życia. W ramach tego cyklu gościliśmy już Krzysztofa Globisza i Teresę Lipowską.
W drugiej części zaśpiewa Mariusz Lubomski, wybitny wykonawca i autor piosenki literackiej. Jego koncerty to swoiste spektakle, w którym słowo i muzyka uzupełniane są aktorską grą wykonawcy. Tworzy on specyficzny rodzaj piosenek o charakterystycznym akustycznym brzmieniu, korzystającym z rytmów bossa nowy, rytmów karaibskich i pieśni cygańskich, klasycznego bluesa z elementami funky, garażowego undergroundu, ostrych rockowych brzmień i piosenek aktorskich, klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych, songów Weila – Brechta i Toma Waitsa.
- Uczestników Nocy u Gombrowicza poczęstujemy kawą, herbatą i czymś może jeszcze - zapowiadają organizatorzy.
W "Malczewskim" po żydowsku
Muzeum im. Jacka Malczewskiego przygotowało Żydowską Noc Muzealną. - Wszystkie wydarzenia zostaną podporządkowane tej kulturze - mówi Ilona Pulnar-Ferdjani z placówki. Centralnym miejscem imprezy będzie duża sala wystawiennicza, a na niej bardzo ciekawe ekspozycje, m.in. wycinanek żydowskich, których autorką jest Marta Gołąb z Krakowa. - Każda z tych wcyinanek jest związana ze świętami żydowskimi i każda opowiada jakąś historię - wyjaśnia Pulnar-Ferdjani.
Oprawę muzyczną zapewni tej nocy poznański zespół wykonujący - a jakże - utwory klezmerskie. Nie zabraknie żydowskiego szmoncesu w wykonaniu grupy artystycznej z Resursy, żydowskiego jedzenia, warsztatów kaligrafii. - Będzie też loteria fantowa, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Ponieważ pozyskaliśmy wielu i bardo różnych sponsorów, do wygrania będą zarówno bilety do kina czy teatru, jaki gadżety elektroniczne a nawet butelka wina lub whisky - wylicza dyrektor "Malczewskiego " Adam Zieleziński.
Poważniejszą część programu wypełnią wykłady i prelekcje.
Program
Wystawy: „Przybyli, Odeszli... sa : Żydzi polscy” - wystawa z Żydowskiego Instytutu Historycznego
„Ściana Płaczu” – wystawa z Ambasady Izraela w Warszawie; „Wycinanki Żydowskie” autorstwa Marty Gołąb; „Szabas i święta żydowskie” - pokaz stołu szabasowego wraz z komentarzem kustosz Anny Lebet–Minakowskiej z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu Tria Taklamakan;
- degustacja potraw żydowskich przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Spożywczych;
i Hotelarskich w Radomiu
- „Getta w Radomiu w czasie II wojny światowej” – wykład Barbary Kotwy i Emilii Boćkowskiej;
- pokaz film z 1939 r. o Żydach radomskich;
- pokaz pieczenia chałki – piekarnia Fogiel&Fogiel;
- Program „Szmonces raz jeszcze”, pokaz i nauka tańców żydowskich w wykonaniu Teatru Poszukiwań, Grupy Wokalnej i Zespołu Tanecznego z Resursy
- Jacek Sierka - pastor Kościoła Chrześcijańskiego „Wieczernik” w Kielcach - „Rozważania na temat wspólnej historii Polaków i Żydów. Budowanie wspólnych relacji między Polską a Izraelem w świetle przemian społeczno – politycznych. Prelekcję poprzedzi wystąpienie artystyczne członków Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radomiu.
Warsztaty Kaligrafii Żydowskiej – Andrzej Leżoń
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne im. dr Teofila Rewolińskiego oddział w Radomiu:
- Wystawa „Monety Biblijne”.
- Ekspertyza i wycena monet, banknotów i medali.
Gabinet Numizmatyczny –
- Prezentacja przekazu monet i banknotów NBP emisji z 2010 r.
Dział Przyrody – zabawy i konkursy przyrodnicze.
Wszystkie wystawy oraz Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki otwarte dla zwiedzających.
Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawy:
„I ciągle widzę ich twarze” - Fotografia Żydów polskich, wystawa zorganizowana przez Fundację Shalom
oraz „ Fotografie Bernarda Gotfryda. Portrety pisarzy.”
Gostomski i Jasiński w Elektrowni
Spotkania ze sztuka współczesną zapewni radomianom także Elektrownia. - Już o godz. 18 zapraszamy na otwarta kilka dni temu wystawę Zbigniewa Gostomskiego. To naprawdę niezwykły artysta, którego gościliśmy w Radomiu na wernisaż ekspozycji - przypomina zastępca dyrektora placówki Zbigniew Belowski.
O tej samej godzinie, czyli 18 rozpocznie się też performance "Roling Stone" radomskiego artysty Andrzeja Jasińskiego. - Swoje obiekty zaprezentuje on w plenerze wokół naszej siedziby, ponownie pojawi się też, gdy będzie już ciemno, o godz. 21 i będzie to z kolei happening zatytułowany "Pożegnaie z bronią". Szczegółów nie zdradzę, powiem tylko że wystrzał armatni nie może być zbyt głośny, bo nie chcemy spłoszyć kaczki z małymi, które zagnieździły się w pobliskim, sztucznym zbiorniku - opowiada całkiem serio Belowski.
O godz. 20 i ponownie o godz. 21.30 w namiocie filmowym odbędą się pokazy francuskich filmów krótkometrażowych z cyklu "Magic Paris 2".
To jeszcze nie pora na nocny prysznic, choć zaprasza
... Łaźnia. Już od godz. 17 w Galeria Sztuki przy ul ul. Traugutta 31/33 będzie można oglądać wystawę 'z cyklu "Mistrz i uczniowie. Tym razem zaprezentują się; prof. Maciej Bieniasz i asystenci Kazimierz Cieślik, Aneta Jurczyńska, Małgorzata Rozenau, Andrzej Tobis - z pracowni malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Będzie można także posłuchać o tym jak artysta tworzył i jak powstały jego prace.
Druga ekspozycja prezentowana w Galerii to prace Anety Jurczyńskiej i Małgorzaty Rozenau.
Natomiast w siedzibie głównej Łaźni przy ul. Żeromskiego 56 o godz. 19 nastapi otwarcie wystawy Dariusza Stelmacha" Może to już 30 lat.... - jubileusz pracy twórczej", bedzie też
spotkanie z autorem oraz jego znajomymi twórcami.
Autobusem na Noc Muzeów
W piatek (18 bm.) zostanie uruchomiona specjalna linia kursująca między Radomiem i Wsolą.
Autobus linii specjalnej będzie kursował następującą trasą: Radom: DWORZEC PKP (przystanek linii 18 koło poczty), Beliny-Prażmowskiego (powrót: Waryńskiego, Traugutta), 25 Czerwca, Żwirki i Wigury, Kusocińskiego, Chrobrego, Mieszka I, Aleksandrowicza, Warszawska; Wielogóra: Warszawska; Wsola: Warszawska, Gombrowicza, WSOLA / MUZEUM (powrót: Gombrowicza, Bursztynowa, Leśna, Warszawska).
Autobus linii specjalnej będzie oznakowany (w zależności od kierunku jazdy) napisami na wyświetlaczu: WSOLA - NOC MUZEÓW lub DWORZEC PKP - NOC MUZEÓW. Na powyższej trasie linii będą obowiązywać wszystkie przystanki w Radomiu. Na terenie gminy Jedlińsk będzie obowiązywać tylko przystanek Wsola/Muzeum.
Kursy linii będą wykonywane o następujących godzinach:
- z przystanku Dworzec PKP: 18.15, 19.45, 21.30;
- z przystanku Wsola/Muzeum: 19.00, 20.30, 22.30.
W nocy z 19 na 20 bm. (z soboty na niedzielę) zostanie uruchomiona bezpłatna nocna linia autobusowa z numerem 100.
Autobusy linii nocnej 100 będą jeździły następującą trasą: os. Michałów, Królowej Jadwigi, Mieszka I, Chrobrego, Rapackiego, Sempołowskiej, Paderewskiego, Zbrowskiego, 11 Listopada, Struga, 25 Czerwca, Słowackiego, Zagłoby, Kwiatkowskiego, Domagalskiego, Staroopatowska, aleja Grzecznarowskiego, Dowkontta, Poniatowskiego, Traugutta, Żeromskiego (powrót: Wałowa, Lekarska, Tochtermana), Reja, Limanowskiego, Toruńska, Wierzbicka, Czarnoleska, Sycyńska, OS. POŁUDNIE.
Na trasie linii 100 będą obowiązywały wszystkie przystanki. W rejonie dworca PKP autobusy będą zatrzymywały się na przystankach wspólnych z linią 9, u zbiegu ulic Limanowskiego i Maratońskiej - wspólnych z linią 17, a na ulicy Żeromskiego - na wspólnym z liniami 7 i 9. Na pętli Os. Michałów postoje będą odbywały się na stanowisku linii 3 i 24, a na pętli Os. Południe - na stanowisku linii 1, 12, 14 i 25.
Odjazdy z pętli na osiedlu Południe będą wykonywane o godzinach 18.40, 19.10, 19 40, 20.10, 20.40, 21.10, 21.40, 22.10, 22.40, 23.10, 23.40, 0.10, 0.40 i 1.10, natomiast z pętli na osiedlu Michałów o godzinach 18.20, 18.50, 19.20, 19.50, 20.20, 20.50, 21.13, 21.43, 22.13, 22.43, 23.13, 23.43, 0.13, 0.43 i 1.13.
Linia 100 zapewni obsługę następujących placówek biorących udział w Nocy Muzeów 2012: Klubu Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia przy ulicy Żeromskiego (najbliższe przystanki: 25 Czerwca/Skłodowskiej-Curie), Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia przy ulicy Domagalskiego (najbliższe przystanki: Domagalskiego/Elektrownia), Straży Pożarnej przy ulicy Traugutta (najbliższe przystanki: Traugutta/Piłsudskiego), a także Muzeum im. Jacka Malczewskiego i Muzeum Sztuki Współczesnej w Rynku (najbliższe przystanki: Reja/Wolność).
Przejazdy specjalnymi autobusami będą bezpłatne.