Na co unijne pieniądze?

29 września 2008
Zaczyna się prawdziwa batalia o unijne pieniądze. Są one zarówno w Regionalnym Programie Operacyjnym Mazowsza dla wniosków, które znalazły się na liście tzw. projektów kluczowych, jak i w programie Infrastruktura i Środowisko. Nawierzchnia Żółkiewskiego i wiadukt są w fatalnym stanie

Na dofinansowanie projektów kluczowych z Regionalnego Programu Operacyjnego Mazowsza marszałek ma do rozdysponowania około 1,8 mld zł. - W tym tygodniu podpisze on z beneficjentami preumowy - informuje Marta Milewska, rzeczniczka Adama Struzika dodając, że z radomskich propozycji na liście jest obwodnica południowa miasta.

Nie znalazło się na niej jednak Centrum Rehabilitacyjno-Sportowe "Radomiak" (przypomnijmy, że wcześniej wypadło lotnisko na Sadkowie). Prezydent Radomia i Zarząd Województwa Mazowieckiego do ostatniej chwili spierali się o kształt tej inwestycji. Władze Radomia "poszerzyły" bowiem swój wcześniejszy wniosek, który został zaakceptowany przez marszałka, o większe trybuny i lekkoatletyczną bieżnię. Jednak na tę wersję uznawana jako zaplecze do uprawiania sportów zawodowych, a nie rekreacji zarząd Mazowsza nie wyraża zgody.

Pieniądze - 300 ml euro - są także w programie Infrastruktura i Środowisko. - Nie ma za dużo czasu, bo 9 października mija termin składania wniosków do konkursu dla miast na prawach powiatu o dofinansowanie remontów dróg krajowych biegnących w granicach miasta, ale poza siecią TEN-T (transeuropejska sieć transportowa - przyp. autora) - informuje z niepokojem poseł Radosław Witkowski. I podkreśla, że nie wyobraża sobie, by miasto zmarnowało szansę i nie sięgnęło po pieniądze z tego programu na przebudowę ul. Żółkiewskiego i znajdującego się w niej wiaduktu nad torami. - Za ten odcinek drogi odpowiada prezydent, teraz na modernizację trasy może dostać nawet 85 proc. kosztów kwalifikowanych – zapewnia.  Poseł deklaruje swoją pomoc w lobbowaniu na rzecz projektu w zarządzie województwa, choć jak mówi – nie chce wypominać miejskim urzędnikom, że przy poprzednich wnioskach zdarzało im się popełnić formalne błędy. Na przykład: nie przystawiając pieczątki we właściwym miejscu lub zapominając o podpisie. - Konkurencja będzie duża, dlatego wniosek musi być przygotowany bardzo dobrze – dodaje Witkowski.

- Na pewno takie wsparcie się przyda – odpowiada dyrektor wydziału projektów strukturalnych w UM Sebastian Murawski. Przekonuje również, że wniosek w sprawie Żółkiewskiego jest prawie gotowy. To część większego projektu obejmującego także przebudowę ul. Słowackiego od ul. Wojska Polskiego wraz z wiaduktami oraz ul. 1905 Roku. - W sprawie Żółkiewskiego trwają jeszcze uzgodnienia techniczne z MZDiK i Miejską Pracownią Urbanistyczną – wyjaśnia dyr. Murawski.

W ramach programu Infrastruktura i Środowisko miasto chce pozyskać także fundusze na budowę szkoły muzycznej (inwestycja ma kosztować ponad 40 mln zł). Ogłosiło właśnie przetarg na jej realizację, podobnie jak pawilonu ginekologiczno-położniczego przy szpitalu miejskim, na który z kolei potrzeba ok. 30 ml zł.

Bożena Dobrzyńska