Na dokończenie stadionu potrzeba około 12 mln zł. Będzie gotowy w końcu pierwszego kwartału 2023 r. ?

27 września 2022

Około 12 mln zł jest potrzebnych, aby dokończyć budowę stadionu piłkarskiego w ramach Radomskiego Centrum Sportu. Trzeba je znaleźć w budżecie Radomia. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – inwestor – uważa, że finał inwestycji powinien nastąpić w pod koniec pierwszego kwartału 2023 r.

 

fot. Łukasz Podlewski/Facebook

 

Radomscy radni, jak co miesiąc podczas sesji, zapoznali się z informacjami dotyczącymi budowy RCS, które przekazywali zarówno przedstawiciele MOSiR, jak i Łukasz Podlewski (PiS), przewodniczący doraźnej komisji rady d.s. realizacji inwestycji.

Jadex odstąpił od umowy

Radny Podlewski powtórzył znaną już od kilku dni niedobrą wiadomość: firma Jadex, którą Wodociągi Miejskie zatrudniły do wykonania drenażu na terenie RCS, zeszła z placu budowy. - Ostatni aneks z firmą prowadzącą odwodnienie, określający dodatkowe prace, które trzeba wykonać, podpisano 24 sierpnia. Jadex wykonał odwodnienie trybun, czyli swego rodzaju drenaż wzdłuż murawy po dwóch stronach, natomiast drenaż pod trybuną stadionu nie został w pełni zrealizowany. Ale - co najgorsze - nie został wykonany drenaż wokół hali. W piwnicach hali znajduje się woda; MOSiR, prezydent i Wodociągi stwierdzili, że aby ona się tam nie pojawiała, niezbędne jest wykonanie palisady oraz drenażu płytkiego i głębokiego - jednego od strony Zbrowskiego, a drugiego od Jordana. Te prace miały być wykonane do grudnia ubiegłego roku - przypomniał Podlewski. Szef komisji zaznaczył, że wcześniej były problemy z przekazaniem terenu Wodociągom, z koordynacją pracy. - I ten drenaż wokół hali nie jest wykonany - podkreślił radny. Aneks z 24 sierpnia określał, że te roboty będą zrealizowane później. - Ale 31 sierpnia Jadex poinformował Wodociągi Miejskie, że 1 września odstępuje od umowy i nie zamierza podpisywać kolejnego aneksu - dodał Łukasz Podlewski. Pytał, kiedy drenaż zostanie wykonany i ostrzegał o konsekwencjach, jeśli to nie zostanie zrobione. Przypomniał, że MOSiR zapewniał, że Wodociągi zrobią to szybko, sprawnie.

Rafał Górski, dyrektor w MOSiR odpowiadający za budowę RCS zapewniał, że MOSiR rozmawia z Wodociągami, aby jeszcze w tym roku wykonać nitkę drenażu wokół budynku biurowego przy hali, oraz częściowo wokół samej hali. Pozostałe zaś przenieść na przyszły rok.

Drenaż jest elementem dodatkowym

Dyrektor Górski wyjaśniał również, że w trakcie realizacji prac przez Betonox fundamenty były wzmacniane palami betonowymi tak, żeby woda pod halę nie podchodziła. - Drenaż jest elementem dodatkowo zabezpieczającym całą konstrukcję, żeby w sposób maksymalny zminimalizować ryzyko podchodzenia wody pod halę. W tym momencie mamy dookoła hali wykonaną barierę, która ma doprowadzić do tego, że ta woda nie będzie się do budynku dostawać. Drenaż został zaprojektowany w roku 2020, kiedy na budowie pojawił się już nowy wykonawca, ponieważ poprzedni, który realizował inwestycje w systemie "Projektuj i buduj" w ogóle nie przewidywał drenowania obu tych obiektów - przypomniał Górski. Tłumaczył również kwestię muru, który odkryto pod murawą boiska. - To nie jest mur chiński, który byłby widoczny z kosmosu, ale kilkanaście - kilkadziesiąt metrów muru ceglanego szerokości 20-30 cm. Mógł on już  istnieć podczas budowy pierwszego boiska Radomiaka, który powstał w roku 1927. On jest teraz około półtora metra poniżej miejsca, gdzie znajdowała się płyta boiska Radomiaka. Więc być może inwentaryzacja tego wcześniej nie wykazała - objaśniał.

Pieniądze z budżetu

Radnych interesowało również, skąd MOSiR weźmie brakujące na dokończenie stadionu pieniądze? - Ze środków własnych samorządu, dlatego konieczne jest przedłużenie obowiązywania obecnego kontraktu na przyszły rok, tak aby wpisać wydatkowane fundusze w 2023 r. do budżetu miasta - mówił Górski. Prezydent Witkowski potwierdził. - Bank nie zgodził się na zwiększenie wartości obligacji - wyjaśniał. Miasto liczy również na pieniądze unijne.

Ostatni aneks z Betonoxem na kolejne roboty przy stadionie ma być podpisany do końca października; będzie w nim wskazana ostateczna data zakończenia budowy. - Proponuję, żeby był to koniec pierwszego kwartału przyszłego roku - zapowiada Rafał Górski.

Łączna wartość wydatkowanych na budowę hali i stadionu środków to około 100 mln zł wypłacone ROSABUD-owi (pierwszy wykonawca) plus około 95 mln zł, które otrzymał Betonox.

Bożena Dobrzyńska

 

 

.

Tags