Na koniec sezonu wybitny skrzypek Piotr Pławner zagra z Radomską Orkiestrą Kameralną

9 czerwca 2021

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę, 12 czerwca o godz. 18 na koncert na zakończenie sezonu. W roli solisty wystąpi wybitny skrzypek Piotr Pławner. W programie m.in. Mozart. Mendelssohn- Barthold, Janiewicz. Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia.

 

Piotr Pławner (fot. materiały prasowe/ROK)

 

Podczas koncertu będziemy mogli usłyszeć dzieła wybitnych kompozytorów Wolfganga Amadeusza Mozarta i Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Radomska Orkiestra Kameralna wykona również Divertimento na orkiestrę smyczkową Feliksa Janiewicza. Warto zwrócić uwagę na tego polskiego muzyka i poznać lepiej jego twórczość. Janiewicz to polski skrzypek, dyrygent i kompozytor, urodzony w Wilnie. Od wczesnej młodości uczył się gry na skrzypcach. W 1777 r. wyjechał do Warszawy, gdzie prawdopodobnie był skrzypkiem na dworze królewskim. W 1785 r. przybył do Wiednia, gdzie zetknął się z W. A. Mozartem i J. Haydnem. Szybko zdobył uznanie jako skrzypek i dyrygent. W 1792 r. osiadł w Anglii, w 1813 r. stał się jednym z założycieli Londyńskiego Towarzystwa Filharmonicznego. Zmarł w 1848r. w Edynburgu.

Piotr Pławner należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. „Ten młody człowiek jest fenomenem, to prawdziwy geniusz. Jego gra jest fascynująca, przemyślana do ostatniego niuansu. O tej interpretacji można mówić tylko w superlatywach” – pisze o artyście gazeta Stuttgarter Zeitung, a The Times: „to wyjątkowy, nieskazitelny talent”, zaś lord Yehudi Menuhin nazywa go skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. Studia ukończył z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w Bernie (Szwajcaria), gdzie w roku 1995 zostaje wyróżniony nagrodą specjalną “Tschumi-Preis“ za najlepszy dyplom solistyczny. Artysta jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), w Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im Henryka Szerynga (1994) 44 Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995 – najwyższy laur przyznany w 55-letniej historii tego konkursu dopiero po raz trzeci).

Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia. Szczegóły wkrótce w Darmowych wejściówkach.

 

 

 

 

Tags