Nagroda literacka dla Kowalika i Sobola

21 listopada 2013
Szczepan Kowalik i Michał Sobol zostali laureatami Nagrody Literackiej Miasta  Radomia. Werdykt jury ogłosił jego przewodniczący Jarosław Klejnocki podczas trwających IV Radomskich Targów Wydawnictw Regionalnych.



 

Szczepan Kowalik (z lewej) i Michał SobolSzczepan Kowalik otrzymał nagrodę w kategoria książka naukowa i popularnonaukowa za publikację "Konflikt wyznaniowy w Wierzbicy. Niezależna parafia w polityce władz PRL (1962-1977)"

 

Książka, w której przewodniczący jury zauważył  nawet „wątki iście szekspirowskie” przedstawia głośny w latach  60. ubiegłego wieku konflikt w lokalnych strukturach Kościoła.  opowiada o tym, jak władze komunistyczne doprowadziły przy pomocy Służby Bezpieczeństwa do powstania w wierzbicy tzw. parafii narodowej, niezależnej od władz kościelnych. Rozpoczęła się wtedy "wierzbicka wojna z biskupem". Drobny incydent urósł do rangi problemu, próbowano rozbić jedność Kościoła. Doszło do porwania ks. bpa Piotra Gołębiowskiego. Sprawę opisywano kilkakrotnie, jednak książka Szczepana Kowalika, oparta na jego pracy doktorskiej jest najpełniejszym kompendium wiedzy na ten temat.

 

Szczepan Kowalik jest doktorem historii i - obecnie - alumnem Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

 

Nagrodę w kategorii książka literacka zdobył Michał Sobol za tom poezji ''Pulsary''. Poezja Michała Sobola, jak określił Jarosław Klejnocki, wybiega znacznie poza samą poezję i jest komentarzem do świata nas otaczającego. Książkę nagrodzono za  rygorystycznie skomponowany spójny tom, za przenikliwość i głębię, za odnowienie idei cyklu wierszy, za "dobrą prowincjonalność poza modami  i nagrodami”,  za odważną obronę pojedynczości w świecie, gdzie „życie biegnie na przeliczaniu kilku małych liczb bliskich zeru i znajomość tych wielkich nic nie da”.

 

Michał Sobol urodził się w 1970 r. w Cerekwi. Ukończył historię Kościoła i filozofię w Krakowie. Publikował w : „NaGłosie”, „Twórczości”, „Kresach”, „Lampie”, „Więzi”, „Wyspie”, „Ricie Baum”, wydał zbiory wierszy: "Lamentacje" , "Działania i chwile","Naturalia". Laureat nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku, stypendysta Ministra Kultury. W roku 2012 jego wiersze ukazały się w antologii poezji polskiej w Hiszpanii.

 

Laureaci otrzymali nagrody w wysokości 10 tys. zł. 

 

Do nagrody zgłoszono 45 pozycji: 24 w kategorii książka nukowa/popularnonaukowa i 21 -  literacka.


(k. woj.)