Napraw miasto. Społecznicy uruchomili Radomski Portal Interwencyjny
Od kilku dni działa już Radomski Portal Interwencyjny, który uruchomili aktywiści ze Stowarzyszenia Radomianie dla Demokracji. Przy jego pomocy mieszkańcy mogą zgłaszać niepokojące ich zjawiska i nieprawidłowości z różnych dziedzin życia.
Aplikacja pod nazwą Naprawiamy Radom (https://napraw.miasto.radom.pl) - to narzędzie internetowe. Dzięki niemu radomianie mogą również przesyłać propozycje dotyczące m.in. identyfikacji barier architektonicznych dla niepełnosprawnych, dzikich wysypisk, problemów w przemieszczaniu się po mieście piechotą lub rowerem, polepszania jakości życia w mieście.
Za pośrednictwem aplikacji można zgłaszać również problemy wymagające interwencji służb, takie jak: awarie, wyrwy w drogach, niewidoczne znaki drogowe, sugestie zmian organizacji ruchu oraz sprawdzać w niej etapy realizacji zgłoszenia i sposób rozwiązania sprawy.
Autorzy serwisu wyszczególnili następujące kategorie zgłoszeń: porządek i bezpieczeństwo, zieleń miejska, parkowanie - pojazdy, komunikacja miejska, ulice miejskie, śmieci, zanieczyszczenia, odpady, zwierzęta, oświetlenie uliczne, znaki drogowe, nielegalne reklamy, drogi, chodniki i ścieżki rowerowe.
- Katalog zgłoszeń nie jest krytyczny i prosimy mieszkańców o ewentualne uwagi i propozycje. System jest otwarty i posiada wiele możliwości informacyjnych. Aplikacja umożliwia mieszkańcom prostą, dwustronną komunikację z władzami lokalnymi i służbami miejskimi. - wyjaśnia Waldemar Bukalski ze Stowarzyszenia Radomianie dla Demokracji. Jak dodaje, podobne aplikacje są kosztowne, ale wdrożono je w wielu miastach w Polsce. - Niestety próba uruchomienia aplikacji we współpracy z miastem nie udała się ze względu na brak zrozumienia ze strony władz. Uważamy, że blisko dwa lata uzgodnień to zbyt długo. Dlatego też chcemy spełnić obietnicę daną mieszkańcom miasta i postanowiliśmy sfinansować utworzenie i utrzymanie serwisu ze środków własnych - podkreśla.
Aplikacja funkcjonować będzie do maja w trybie testowym, każde zgłoszenie będzie zatwierdzane ręcznie aczkolwiek po zatwierdzeniu, zgłoszenia będą wysyłane do odpowiednich instytucji miejskich.
bdb