Narodowe Czytanie. Mickiewiczowskie „Ballady i romanse” nowatorskie i oryginalne (ZDJĘCIA)

3 września 2022

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza słyszymy – i przypominamy sobie – w tym roku podczas Narodowego Czytania. Jak co roku Radom uczestniczył w tej ogólnopolskiej akcji. Próbę interpretacji wierszy z I tomu „Poezji” podjęli m.in. członkowie kolegium prezydenckiego, aktorzy i młodzież z Ukrainy.

 

fot. MBP Radom

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej utwory wieszcza czytali m.in. prezydent Radosław Witkowski i jego zastępcy: prezydenta Katarzyna Kalinowska i Mateusz Tyczyński, a także aktorzy Teatru Powszechnego oraz Teatru Resursa. Wśród czytających byli także Ukraińcy mieszkający w Radomiu oraz Emilia Frankowska posługująca się tomikiem wydanym alfabetem Braille'a.

Każdy z uczestników Narodowego Czytania w radomskiej bibliotece mógł przynieść swój egzemplarz "Ballad i romansów" i otrzymać pamiątkowy stempel.

"Ballady i romanse" zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu "Poezji" Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji 200-lecia wydania zbioru.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu

Tags