Nauczyciel historii Adam Duszyk kandydatem PSL na prezydenta Radomia
29 sierpnia 2018
Adam Duszyk, historyk, nauczyciel „Kochanowskiego” jest kandydatem na prezydenta Radomia z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dzisiaj partia przedstawia także”jedynki” na listach do rady miejskiej oraz kandydatów do sejmiku województwa mazowieckiego w nadchodzących wyborach samorządowych.
PSL idzie do wyborów samodzielnie. Dlaczego? - Nie budujemy szerokiej koalicji z partiami będącymi w opozycji w parlamencie. Polskie Stronnictwo Ludowe ma wielką tradycję i dorobek samorządowy. Zdecydowaliśmy, że ten dorobek będziemy przedstawiać państwu z naszej rodzimej, tożsamej listy - tłumaczył poseł PSL Mirosław Maliszewski. Podkreślił, że te wybory są dla jego partii bardzo ważne. - PSL tradycyjnie w tych wyborach osiąga bardzo dobry wynik. Uważamy, że osiągamy go głównie dzięki programowi, ale także dzięki odpowiedniemu doborowi kandydatów. Bo w tych wyborach wybieramy konkretne osoby, które często znamy, na poziomie gmin, powiatu, miasta i województwa. I ludzi z takim dorobkiem przedstawiamy. Ludzi, którzy się sprawdzili, z doświadczeniami - podkreslał poseł.
Andrzej Duszyk ma 46 lat, urodził się w Radzyniu Podlaskim, ale od 22 lat pracuje jako nauczyciel historii i jej popularyzator (ukończył UMCS w Lublinie, ma tytuł doktora nauk humanistycznych) w Radomiu, był prezesem Radomskiego Towarzystwa Naukowego, laureat wielu nagród i wyróżnień.
Adam Duszyk wyjaśniał, dlaczego zdecydował się kandydować na prezydenta Radomia. - Od wielu lat uczę historii i wiedzy o społeczeństwie i ciągle tłumacze uczniom, że bardzo ważne jest kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, że po 89 roku, po transformacji systemowej ciągle się tego społeczeństwa jeszcze nie dorobiliśmy. Mówię uczniom, że mają być aktywni, że muszą brać odpowiedzialność za swoje miasto, za swój region, za swój kraj, a oni pytają mnie, dlaczego pan nie bierze tej odpowiedzialności, dlaczego pan nie jest aktywny, przecież ma pan do tego wszelkie kompetencje. I rzeczywiście, staję się niewiarygodny w oczach tych młodych ludzi, że nigdy nie angażowałem się politycznie, a mam wiele do zaoferowania miastu, które bardzo lubię i bardzo dobrze się w nim czuję - mówił kandydat na prezydenta. Dodał, że ma dosyć marnowania kapitału ludzkiego przez władze Radomia, bez względu na barwy polityczne.
Duszyk przedstawił też w skrócie swój program wyborczy, któremu przyświeca hasło "Samorządna Republika Radomska". To nawiązanie do historycznego faktu: w 1918 roku powołano w mieście - jako pierwszą w odrodzonej Polsce - właśnie republikę Radomską.
Kandydat PSL uważa, że w Radomiu powinny powstać rady osiedlowe, które będą miał wpływ na rozwój infrastruktury w mieście,gmina powinna także bardziej wspierać organizacje pozarządowe, walczyć ze smogiem, wprowadzić elektryczny transport publiczny i rozbudowywać sieć tras rowerowych,, budować tężnie solankowe w parkach, a przy instytucjach publicznych pszczele pasieki. Adam Duszyk uważa też, że uczniowie powinni mieć bezpłatna opiekę stomatologiczną. Postuluje rozbudowę biblioteki miejskiej i utworzenie "Międzynarodowego Laboratorium Buntu" , czyli coś, co będzie wyróżniało i promowało miast w kraju.
PSL zaprezentował także "jedynki" na listach w pięciu okręgach wyborczych w Radomiu. W okręu nr 1 będzie to szef radomskiego PSL Józef Bakuła, w okręgu nr 2 były wiceprezydent Radomia Krzysztof Ferensztajn, w okręgu nr 3 Agnieszka Stolarczyk. Listę w okręgu nr 4 otwiera Monika Staniszewska, a w nr 1 Adam Duszyk.
Do sejmiku Mazowsza startują: Bożenna Pacholczak (dyrektor w szpitalu na Józefowie), Ilona Jaroszek-Nowak (dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej) i Zbigniew Gołąbek (na emeryturze).
Bożena Dobrzyńska
- Adam duszyk