Nobilitacja dzięki habilitacji

Uprawnienia do nadawania tytułu doktora habilitowanego nauk technicznych na wydziale mechanicznym Politechnika uzyskała pod koniec lutego. Zbiegły się one z przyznaniem temu wydziałowi piątego prawa doktoryzowania. Z tej okazji odbyło się dziś uroczyste posiedzenie rady wydziału mechanicznego.
- Wprowadza nas to do elitarnego klubu uczelni o pełnym uprawnieniach akademickich, uczelni które mogą prowadzić studia doktoranckie i nadawać tytuły honoris causa - cieszy się rektor PR prof. Mirosław Luft. - To wielka zasługa kadry, kierownictwa wydziału ubiegłej i bieżącej kadencji, pracowników i studentów, którzy także pracy na opinię wydziału.
Ocenę rektora podziela dziekan mechanicznego. - To ogromna nobilitacja na polu naukowym, dydaktycznym i badawczym. Zaowocowała praca ostatnich piętnastu lat - twierdzi prof. Tomasz Budzynowski. Podkreśla jednocześnie, że nakłada to teraz na pracowników obowiązki ilościowego i jakościowego podnoszenia poziomu nauczania i badań. - Efekt przyszedł podczas mojej kadencji, ale poprzednicy zrobili bardzo dużo. Szczególnie chciałbym więc podziękować prof. Sławomirowi Luftowi - dodaje profesor.
- Siedem lat temu, kiedy po raz pierwszy ubiegałem się o funkcję dziekana, w swoim programie wyborczym mówiłem o planach zdobycia tych praw, ale teraz przyznam, że była to bardziej sfera marzeń - przypomina poprzednik dziekana Budzynowskiego.
Rektor Politechniki podkreśla, że drogę rozwoju otworzyło uczelni przyznanie praw doktoryzowania wydziałowi sztuki. - Żeglujemy w stronę uniwersytetu. Uczelnia jest coraz lepiej postrzegana i profesorowie chętniej przychodzą do takiej szkoły - przekonuje rektor.
Politechnika Radomska złożyła także wniosek o przyznanie praw doktoryzowania na kolejnym kierunku - elektrotechnice.
(bdb)