Noc Muzeów 2022. „Malczewski”, Kamienica Deskurów, Elektrownia, skansen otworzyły się dla zwiedzających

15 maja 2022

Tłumy zwiedzających pojawiły się w radomskich muzeach wczorajszego wieczora i dzisiejszej nocy. Przyszli ci, którzy na co dzień interesują się wydarzeniami kulturalnymi, ale także ci, którzy na wystawy, koncerty, warsztaty chodzą rzadko, a teraz skorzystali z okazji, która jest tylko raz do roku.

 

fot. Anna Wróblewska/UM Radom

 

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią instytucje kulturalne przygotowały moc atrakcji. W "Malczewskim" program Nocy Muzeów zogniskował się wokół otwartej niedawno wystawy portretów kobiecych („Kobieta - współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej” ), chociaż wiele osób z zainteresowaniem oglądało również m.in.kolekcję obrazów patrona placówki, odwiedziło dział przyrodniczy, uczestniczyło w koncercie.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja (stała już) w Kamienicy Deskurów. przygotowana w ramach Muzeum Historii Najnowszej "Przemysł - siła miasta. Radom w latach 1918-1989" oraz "Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku". 

W skansenie otwarto z kolei wystawę poświęcona zmarłemu niedawno regionaliście Stanisławowi Zielińskiemu, miłośnicy tańca mogli bawić się z kolei podczas potańcówki "Pod dębem". Grała kapela ludowa.

Elektrownia skupiła się na prezentowaniu najnowszej wystawy Basi Bańdy oraz na prezentacji filmów krótkometrażowych. W Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie przy ogromnym aplauzie widzów śpiewał Stanisław Soyka.

Zdjęcia: Anna Wróblewska/UM Radom, Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Tags