Noc Muzeów 2024 (cz. I). We Wsoli wokół „Ferdydurke”, w Resursie wokół Dalego, a w Orońsku i Czarnolesie w biały dzień

16 maja 2024

Tegoroczna Noc Muzeów to przełom soboty, 18 maja i niedzieli, 19 maja. Ale niektóre instytucje –  nie tylko zresztą kulturalne – zapraszają już w piątek, 17 maja i to, jak podkreślają w zaproszeniach „w biały dzień”. Atrakcji nie zabraknie.  Dziś prezentujemy pierwszą część zaproszeń na nadchodzące wydarzenia.

 

Spektakl "Trzy oblicza Salvadora Dali" (fot. Materiały prasowe/Resursa Rradom).

 

Wokół "Ferdydurke"

„Ferdydurke” rysowana, czytana, oglądana i muzyczna – Muzeum Witolda Gombrowicza w Noc Muzeów proponuje nietypowe spojrzenie na najbardziej znaną powieść pisarza. Specjalnymi gośćmi muzeum będą Mateusz Damięcki i Klaudia Kiercz-Długołęcka. Na Noc Muzeów „Gombrowicz” zaprasza w piątek, 17 maja. 

Jak łatwo się domyślić, placówka pokaże „Ferdydurke”, najbardziej znaną powieść Witolda Gombrowicza. Ale pokaże ją w innej formie i w inny sposób. A nawet w kilu formach i na kilka sposobów. 

"Rozrzucona Ferdydurke" – to tytuł wystawy prac autorstwa Klaudii Kiercz-Długołęckiej, artystki nagrodzonej m.in. przez rektora ASP w Warszawie. „Rozrzuconą” powieść w wersji plastycznej będzie można odnajdywać w muzealnych wnętrzach, zestawiając artystyczne wyobrażenia graficzki z biografią pisarza.

Jednocześnie, w plenerze, na 69. dużych tablicach umieszczona zostanie graficzną wersja książki z ilustracjami Klaudii Kiercz-Długołęckiej. Tekst powieści został mocno zredukowany, za to dopełniają go ostre w formie, minimalistyczne grafiki. Artystka pracuje tylko czernią rysunku i bielą kartki papieru, traktując tekst jak jeszcze jeden znak graficzny.

Fragmenty powieści będzie czytał Mateusz Damięcki, aktor teatralny, filmowy i kinowy.

W części muzycznej wieczoru można będzie posłuchać wariacji na temat „Ferdydurke”. Op. 28 na gitarę solo skomponował Mirosław Franczak, laureat wielu konkursów gitarowych, kompozytor, stypendysta rządu meksykańskiego. Utwór wykona Michał Cichocki.    

Tego dnia (piątek, 17 maja) muzeum czynne będzie od godziny 10. Noc muzeów rozpocznie się o godzinie 19.00. Ekspozycje można będzie zwiedzać do godziny 23.00.

Muzeum zapewnia darmowy dojazd z Radomia do Wsoli. Autobus odjedzie o godz. 18.30 z przystanku u zbiegu ulic Chrobrego i Czystej (obok galerii handlowych, kierunek Michałów). Powrót tym samym autobusem około godz. 21.30.

Resursa z teatralnym Salvadore Dalim

Po raz kolejny w trakcie Nocy Muzeów Resursa Obywatelska zaprosi w plener. Tym razem będzie można zobaczyć barwne widowisko teatralne „Trzy oblicza Salvadora Dali” w wykonaniu Teatru Formy z Wrocławia. Pokaz odbędzie się na Rynku przed Kamienicą Deskurów o godz. 21.30.

Przedstawienie obfituje w efektowne, żywe instalacje. Przywołane zostaną obrazy żyraf czy topniejących zegarów, człowieka złożonego z szuflad, ekscentrycznych kobiet czy dzikich zwierząt, które stały się znakiem firmowym malarza. Spektakl stawia pytania dotyczące naszej egzystencji, m.in. o granice wymiaru czasu czy iluzji, marzeń i złudzeń, w które pragniemy wierzyć.

Teatr Formy (dawny Współczesny Teatr Pantomimy) to teatr prywatny istniejący od 1996 r., założony i prowadzony przez Józefa Markockiego, wywodzącego się z Wrocławskiego Teatru Pantomimy i szkoły Henryka Tomaszewskiego. Formacja nawiązuje do tradycji polskiego mimu zbiorowego, operując międzynarodowym językiem gestu, który nie wymaga tłumacza.

Czarnoleska Noc Muzeów w Biały Dzień

Muzeum Jana Kochanowskiego zaprasza w sobotę, 18 maja w godz. 13 - 22.

Program:

godz. 14 16 - 18 -  Szymborskiej jazzPoems  Wykonawca: Nathan Williams & Lay D Funk.  (czyli: Williams, Zarychta, Wróbel, Strzelczyk, Czubak, Rylski).

– godz. 14 – 19 (3 x po 45 - 50 min., godz.  14, 16, 18) -  Aktorzy Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie Alina Szczegielniak Daniel Malchar czytają Szymborską i Miłosza.

godz. 15/ 17 - Mikrofon dla wszystkich - czytamy poezję Szymborskiej i Miłosza.

godz. 13 - 20 - Czarna Sztuka w Czarnym Lesie - sztuka druku i drzeworytu w czasach Jana Kochanowskiego Specjalna prezentacja starodruków z komentarzem Tadeusza Grajpela ( godz. 19)

godz. 13 – 18 - Strefa sztuki dla dzieci.

Odbędzie się też prezentacja nowo zakupionych obiektów

Tworzymy z odpadów

Galeria sztuki Łaźni (ul. Traugutta 31/33) zaprasza uczestników - na bazie inspiracji wystawą Witolda Kowalskiego - do stworzenia dwuwymiarowych obrazów inspirowanych naturą, lub przestrzennych obiektów z recyklingu, odkrywając tajemnice znalezionych, przemysłowych odpadów.

American Corner (ul. Traugutta 31/33) proponuje udział w doświadczaniu fascynującego połączenia technologii i kultury. W programie: miniroboty, podstawy druku 3D, wirtualna rzeczywistość, gry planszówki, quizy, konkursy językowe.

Łaźnia – siedziba główna, ul. Żeromskiego 56 proponuje zajrzenie do fotograficznego atelier. Ściany zdobią stare fotografie, studio wyposażono w stosowny sprzęt, oświetlenie i rekwizyty; czekają fotografowie przygotowani do realizacji wszelkich zleceń fotograficznych.

Orońsko od kuchni

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku otwiera się na zwiedzających w niedzielę, 19 maja. Od godz. 12 do 18 będzie można nie tylko zwiedzić prezentowane w CRP wystawy, ale także zobaczyć centrum „od kuchni”.

Otwarte zostaną pracownie – rzeźbiarska i ceramiczna. Będzie można podejrzeć pracę rzeźbiarki Beaty Czapskiej, zwiedzić pracownię ceramiczną i wziąć udział w pokazie toczenia na kole garncarskim. Pokazane będą magazyny rzeźby, będzie okazja, by dowiedzieć się jak przechowuje się rzeźby i je konserwuje. W programie także oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Bezwzględne wyeliminowanie rzeźby. Polska rzeźba pierwszej połowy lat 70." oraz zwiedzanie pałacu Józefa Brandta.

Odbędą się warsztaty plastyczne i gry: warsztaty inspirowane kolekcją CRP, lepienia w glinie i pałacową grę rodową. Na miłośników czytania i przyrody będzie czekała biblioteczka wśród natury. Nie zabraknie stoiska Koła Gospodyń Wiejskich Aniołki Floriana z Orońska, a lubiący bardziej kameralną atmosferę będą mogli napić się kawy w Art Cafe.

Bilet wstępu 3 zł.

Programy w kolejnych muzeach w kolejnych częściach.

 

Tags