Noc Muzeów 2025. Podróże w czasie, po wielu światach i kulturach (aktualizacja)

18 maja 2025

Setki radomian uczestniczyły w tegorocznej Nocy Muzeów. Spragnionych kontaktu z kulturą nie zniechęciła całkiem niemajowa pogoda – licznie odwiedzali instytucje, które przygotowały atrakcyjne programy. A naprawdę było w czym wybierać.

 

fot. Muzeum Wsi Radomskiej

 

"Pod niebem wielu światów"

Razem z Muzeum im. Jacka Malczewskiego podróżowaliśmy "Pod niebem wielu światów". Wszystkie wydarzenia, a wśród nich m.in. koncert zespołu Piotr Zarzyka Exotic Band, występy taneczne Radomskiego Kolektywu, pokazy mody, konkursy, projekcje filmów oraz warsztaty dla najmłodszych w etnograficznej odsłonie, nawiązywały do kultury egzotycznych krajów Afryki i Azji z książki Ryszarda Kapuścińskiego. Bo to "Podróże z Herodotem" stały się inspiracją do trwającej w muzeum wystawy.

Reymont w skansenie, Fibak w Elektrowni

Wokół postaci noblisty Władysława Stanisława Reymonta koncentrowała się noc muzeów w  radomskim skansenie. Odwiedzający muzeum goście odbyli podróż po najważniejszych etapach życia pisarza, zatrzymując się w specjalnie zaaranżowanych punktach skansenu. Obejrzeli też widowisko plenerowe złożone z trzech inscenizacji opartych na wybranych dziełach literackich Reymonta. 

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprosiło na wydarzenia związane z aktualną wystawą prezentowaną we wnętrzach, czyli obrazami z kolekcji Wojciecha Fibaka, na Rynku z kolei widzowie obejrzeli plenerowe widowisko „Sen kustosza” w wykonaniu Teatru Akt.

Policja, psy i konie

Na Noc Muzeów zaprosiła również Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu. Hasło przewodnie wydarzeń pod siedzibą komendy i w jej wnętrzu brzmiało „Policja jest kobietą”, co podkreśliło ogromny wkład kobiet w służbę mundurową, ich historię oraz współczesne osiągnięcia.

Goście KWP obejrzeli m.in. pokaz wyszkolenia policyjnych psów i koni oraz dynamiczną akcję zatrzymania przestępcy. Wzruszające było pożegnanie dwóch psów policyjnych, które po latach wiernej służby przeszły na emeryturę.

Zdjęcia: Muzeum Wsi Radomskiej, KWP Radom, MCSW Elektrownia Radom, Łukasz Wójcik/UM Radom