Nominacje do Nagrody Gombrowicza i koncert Voo Voo na finał „Opętanych literaturą”

28 czerwca 2021

W nietypowych okolicznościach kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza wskazała nominowanych autorów, spośród których we wrześniu wybierze laureata szóstej edycji tej nagrody. Nazwiska pisarzy poznaliśmy podczas gali, która dotyczyła… ubiegłorocznej edycji, bo ta w swoim właściwym czasie odbyć się nie mogła.

 

Na finał zagrał zespół Voo Voo (fot. Iga Sowa)

 

Na scenie w parku okalającym muzeum we Wsoli laureatka V edycji Barbara Sadurska odebrała zatem drugą część nagrody - lornetkę, a publiczność wysłuchała laudację poświęconą zwycięskiej książce, czyli "Mapom". Liczni goście muzeum uczestniczyli również w otwarciu wystawy prac Grzegorza M. Kozery "Dwie półkule", obejrzeli spektakl „Plan lekcji” Teatru A3, a na finał bawili się na koncercie grupy Voo Voo.

100 książek, pięć nominacji

W tym roku do nagrody zgłoszono 100 książek. Kapituła nominowała: Macieja Bobulę z książkę "Szalejów" (Wydawnictwo j), Dominikę Horodecką za "Wdech i wydech" (Wydawnictwo Warstwy), Jolantę Jonaszko za "Portrety" (Wydawnictwo Forma), Aleksandrę Lipczak za "Lajlę znaczy noc" (Wydawnictwo Karakter), Macieja Topolskiego za "Niż" (Korporacja Ha!art).

Jak czytamy w komunikacie kapituły: „w tej edycji nagrody wiele książek prezentowało zbliżony poziom literacki, co wybór tych pięciu, spośród których wyłoniony zostanie zdobywca Nagrody Gombrowicza, czyniło niełatwym.”

Nagroda za debiut

Przypomnijmy: ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest debiutującym pisarzom (za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim) i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. W skład kapituły nagrody wchodzą: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska.

Laureat otrzymuje 40 tys.zł oraz lornetkę, będącą symbolem twórczej uważności wobec świata i nawiązującą do ostatnich lat życia Gombrowicza – rzadko z powodu choroby wychodząc z domu, przez lornetkę obserwował ludzi i ich życie w Vence. W tym roku w ramach Nagrody Gombrowicza pojawi się nowe wyróżnienie: kapituła wskaże osobę spośród nominowanych, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w tej miejscowości pod Niceą.

Laureatami poprzednich edycji byli: Weronika Murek i Maciej Hen, Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund oraz Barbara Sadurska.

Finał VI edycji Nagrody Gombrowicza planowany jest na 18 września.

kat, bdb

 

 

Tags