• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Nowa wystawa Witolda Kowalskiego. „Drzewa, krzaki, woda, trochę nieba…”

3 grudnia 2021

Łaźnia zaprasza dzisiaj, 3 grudnia o godz. 18 do galerii przy ul.Traugutta 31/33 na wystawę Witolda Tomasza Kowalskiego „Drzewa, krzaki, woda, trochę nieba i PET” . Ekspozycja prezentuje najnowsze obrazy artysty, który trzymając się swojej konwencji maluje niezwykłe pejzaże, pełne emocji i ekspresji. Inspiruje się otaczającą go naturą, choćby tą widzianą z okna pracowni..

 

 

Witold Tomasz  Kowalski  urodził się 28 maja 1944 roku w Radomiu. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1963–1969). W 1969 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Artura Nachta – Samborskiego. Oprócz malarstwa i rysunku zajmował się także projektowaniem i realizacją witraży. Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in.: wyróżnienie na Triennale Portretu Współczesnego  – Radom 1984; Pierwsza nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Wisła w Sztuce – Sandomierz 1985; wyróżnienie na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Realistycznego – Sofia 1985; Pierwsza nagroda na Wystawie Okręgu Radomskiego ZPAP – w 1994 roku; nagrody i wyróżnienia w Przeglądach Plastyki Radomskiej i Kieleckich Przedwiośniach. Brał udział w ponad 100 wystawach środowiskowych, okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Poza wieloma wystawami indywidualnymi na terenie całego kraju najpełniej zaprezentował się w 1999 roku podczas jubileuszowej wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Z okazji kolejnego jubileuszu (40 lat pracy twórczej) w roku 2009 zaprezentował swoje prace w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. W roku 2019, podczas jubileuszu 50-lecia pracy twórczej, został odznaczony przez prezydenta Radomia medalem Bene Merenti Civitas Radomiensis, przyznanym za wybitne zasługi dla rozwoju miasta. W latach 2004, 2006 i 2007 brał udział w wystawach Artyści z Mazowsza – Artbarbakan w Warszawie. Za wielokrotny udział w aukcjach charytatywnych otrzymał w 2006 r. certyfikat Artysta Wielkiego Serca, nadany przez Fundację Serce – Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Radomiu, Białej Podlaskiej, Sandomierzu, Włocławku oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą: w Austrii, Australii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji i w USA.
 
 

Tags