Nowe dzieło w kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego. To „Impromptu” Pawła Merwarta

26 lipca 2022

Obraz „Impromptu” XIX-wiecznego malarza Pawła Merwarta wzbogacił kolekcję Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Dzieło za 26 tys. 400 zł kupiono na aukcji Desy Unicum, pieniądze na ten cel przekazał samorząd województwa mazowieckiego.

 

Obraz będzie można wkrótce oglądać w muzeum

 

- Artysta był o rok młodszy od Malczewskiego, a jego twórczość nieco inna niż naszego patrona. Jego matka była Polką, a ojciec francuskim żołnierzem i poprzez te rodzinne koligacje mamy do czynienia z artystą europejskim. Przez lata związany był ze środowiskiem paryskim, gdzie studiował. I tu mamy związek z Malczewskim, obaj bowiem uczyli się u tego samego malarza, w tej samej pracowni. Artysta wcześnie rozpoczął karierę i był bardzo wziętym rysownikiem i malarzem, współpracował z francuskim pismem - opowiada Paulina Szymalak-Bugajska z "Malczewskiego".

Merwart początkowo malował obrazy inspirowane Starym Testamentem, a z czasem także portrety. - Nasza nowa praca zakupiona na aukcji w Desie Unicum przedstawia kobietę w całej postaci z prawego profilu, grającą na pianinie. Tytuł "Impromptu" nawiązuje do "Carmen" Bizeta. Młodej kobiecie towarzysza pewne elementy: lira, kotara, które znamy z twórczości holenderskich malarzy XVII wieku, w tym słynnego Jana Vermeera - podkreśla Szymalak-Bugajska.

Obraz będzie można oglądać w radomskim muzeum od września.

bdb

Tags