Nowe miejsce do chowania zmarłych. Na radomskim cmentarzu na Firleju jest kolumbarium

27 lipca 2023

Na Cmentarzu Komunalnym na Firleju można już chować prochy bliskich w nowym kolumbarium. Miejsce to znajduje się w centralnym punkcie nekropolii, jest w nim 2 tys. nisz wykonanych z piaskowca. Takim pochówkiem zmarłych jest zainteresowanych coraz więcej radomian.

 

 

Z możliwości umieszczania urn można korzystać od miesiąca. Wprawdzie do tej pory nie odbył się tu ani jeden pochówek, ale zarządzający cmentarzem uważają, że przyczyna tkwi w nietradycyjnej i jeszcze mało powszechnej formie grzebania zmarłych. - Specjalnie też nie reklamujemy kolumbarium. Sądzę, że zainteresowanie wzrośnie po 1 listopada, gdy ludzie przyjdą na cmentarz i zobaczą jak to wygląda – mówi Sebastian Stępień, dyrektor Cmentarza Komunalnego w Radomiu. 

Rezerwują za życia

Sporo jest natomiast osób, które już za życia chcą sobie zarezerwować niszę w kolumbarium. Takich wniosków do dyrekcji cmentarza wpłynęło już ponad 30.

- Cmentarz na Firleju jest bardzo duży, ale i tak prędzej czy później terenu zabraknie. Stąd decyzja o budowie kolumbarium. To jest tak naprawdę przyszłość, nie będziemy mogli przecież cmentarza rozszerzać w nieskończoność. Kolumbarium jest eleganckie; to miejsce, które sprzyja zadumie. Cieszy się zainteresowaniem radomian. Każdy kiedyś będzie musiał z cmentarza skorzystać, więc to odpowiedz na potrzeby mieszkańców - podkreśla wiceprezydent Tyczyński.

Nisze w "komnatach cmentarnych"

Kolumbarium wykonane jest z piaskowca, prezentuje się więc bardzo dobrze. Składa się z kilku niezależnych, prostokątnych "komnat cmentarnych" o zróżnicowanych wysokościach. Ich wnętrza wypełnia zieleń oraz ławki. Jest tam w sumie około 2 tys. nisz z możliwością pochówku 6 tys. urn. 

Na nekropoli są też kwatery z urnowymi grobami ziemnymi. Są one mniejsze, ale i tańsze. Urny są chowane także w już istniejących grobach. O wysokości opłat za nisze w kolumbarium zdecydowali na wiosnę radni. Za najmniejszą, z miejscem na dwie urny trzeba zapłacić 4 tys. zł. Do tego dochodzi dwudziestoletnia opłata w wysokości 400 zł.

bdb

Tags